Sběratel 1998: Modrý mauritius v Čechách

I ten, kdo známkám nerozumí, ví alespoň něco o pojmu "modrý mauritius". Ale asi málo lidí bude vědět, že i v Čechách jeden modrý mauritius zdobil sbírku zaníceného filatelisty v Hořicích v Podkrkonoší. Je to však historie složitá, smutná a s tragickým koncem.

Hořický advokát dr. Rudolf Brunner stihl ještě sbírat celý svět a měl mimo jiné krásné klasické známky, mezi nimiž byl i modrý mauritius. V září 1939 však začala válka a dr. Brunner patřil mezi první, kteří byli zatčeni. Prošel věznicí ve Vrchlabí, pak Žitavou až skončil v Buchenwaldu. S sebou si vzal do vězení tři nejhezčí kousky ze své sbírky (mauritius, merkur a známku Bergendorfu). Domníval se, že by ho mohly třeba zachránit. Známky měl zašité do podšívky kabátu.

V koncentračním táboře musel samozřejmě dr. Brunner odevzdat svršky (i se zašitými známkami v kabátě) do úschovny komandatury. Podle záznamu Židovského muzea zemřel dr. Brunner 20. prosince 1939.

Táborová komandatura čas od času vyřazovala uložené svršky a prodávala je do Berlína do vetešnických krámů. Je možné, že se kabát upravoval či přešíval a na známky se mohlo přijít. Nebo také kabát i s nimi zmizel v nenávratnu.

Dnes je známo 12 modrých mauritiů a jen obtížně by se dalo zjistit, zda mezi nimi není i exemplář dr. Brunnera.

Modrý mauritius z roku 1847

Sběratel 1998: Modrý mauritius v Čechách


(Podle časopisu Merkur - Revue 2/98)

Převzato z katalogu veletrhu Sběratel

Autor: Sběratel | 24. 8. 2003

Komentáře

Modrý mauritius

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223