Savci Kypru

Poštovní správa Kypru vydala 9. 9. 2004 sérii poštovních známek obsahující 3 druhy savců, vždy ve dvou barevných variantách. Známky v hodnotách 20, 30 a 40 centů o velikosti 30 x 38 mm, tištěny v listech o 16 známkách.

Na známce o hodnotě 20 c je nejběžnější delfín v oblasti Středomoří – delfín skákavý (Tursiops truncatus) ze stejnojmenné čeledi. U pobřeží tvoří skupinky o 10 – 20 jedincích, zatímco na otevřeném moří jsou skupiny větší než 100 delfínů. Je střední velikosti, dosahuje délky až 3 m, živí se převážně hlavonožci. Doba březosti je asi 12 měsíců, mláďata jsou asi půl metru veliká.

Kyperská liška obecná (Vulpes vulpes indutus) (30 c) z čeledi psovitých, je po muflonu druhým největším savcem na Kypru. Je to rychlý a čilý živočich a jeho velmi vyvinuté smysly mu zajišťují vysokou schopnost lovu. Hlavním zdrojem potravy lišky jsou drobní hlodavci, hmyz, ptáci a jejich vejce, ale i ovoce, rostliny, cibule, červi a zdechliny větších zvířat. Liška je rozšířena po celém ostrově v příbřežních i horských oblastech i v zastavěných územích v závislosti na možnosti získání potravy.

Na nejvyšší hodnotě (40 c) je zobrazen zajíc polní (Lepus europeus cyprium) z čeledi zajícovitých. Nachází se téměř ve všech částech Kypru a ve všech výškách. Většinou je aktivní v noci, přes den se schovává v křoví a ostatní vegetaci. Obvykle má 3 – 4 vrhy ročně po 2 – 4 mláďatech, podle klimatických i jiných podmínek. Patří k hlavní lovné zvěři ostrova.

Savci Kypru


Autor: Zdeněk Moravec | 9. 12. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223