S. S. AMERICA

Datum vydání: 19. 6. 2011


Když byla v roce 1939 zpuštěna na vodu v americkém Newportu luxusní loď S. S. AMERICA (S. S. = Steamship, tedy parník), byla to velká sláva. Křest lodě vykonala dne 31.8.1939 manželka amerického prezidenta Eleonaor Rooseveltová. Pak loď čekala dlouhá dramatická pouť po světových mořích a oceánech, než-li našla svůj konec v roce 1994 na mělčině u ostrova Fuerteventura (Kanárské ostrovy).


Byla v té době největší a zároveň nejluxusnější loď (26.454 BRT, délka 220,4 m, 1202 kajut pro cestující, posádka čítala 643 osob), jaká kdy byla v USA postavena (sesterské lodě: MANHATTAN a WASHINGTON).

Původně měla sloužit na Atlantiku, avšak druhá světová válka tomu zabránila a loď pak s americkými turisty brázdila vody Karibiku. Po vstupu USA do války dostala loď maskovací nátěr a začala sloužit jako transportní loď. Byla přejmenována na "USS Westpoint".

Po skončení války pak sloužila u společnosti "United States Lines" pod svým původním křestním jménem S. S. AMERICA na atlantických linkách mezi USA a Evropou.

V roce 1964 ji koupilo rejdařství Chandris a dalo přebudovat pro potřeby turistických plaveb. Byla překřtěna na S.S.AUSTRALIS. Pak ještě několikrát změnila své majitele i jméno (v roce 1978 opět krátce pod jménem AMERICA, pak od 1980 jako ITALIS, později NOGA, od roku 1984 ALFERDOSS a konečně od roku 1992 AMERICAN STAR.

V osmdesátých letech 20. století se již zvažovalo její sešrotování. Posledním majitelem byla od roku 1992 společnost "Chaophraya Developement Transport Company", která chtěla loď přebudovat na hotel. Když byla v roce 1994 tažena do Thajska, její cesta skončila předčasně dne 17. 1. 1994 na mělčině u ostrova Fuerteventura, se zničenou zádí. V té době již na palubě nebyli žádní cestující. Vrak se pak léta rozpadal, dnes snad nad hladinu oceánu ční jen nevelká část přídě. Možná že někteří z našich turistů , kteří byli na kanárském ostrově Fuerteventura si na ten smutný pohled na kdysi slavnou loď vzpomínají.

Poznámka redakce Infofily: převzaté z našeho partnerského magazínu o pohlednicích Filokartie.cz. Pomožte tento projekt pro sběratele pohlednic znovu oživit. Uvedené články, které na Infofile hodláme zveřejňovat, ukazují jaký kvalitní obsah tento magazín má.

Autor: Jaroslav Tomandl
tomandl@centrum.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz