Rozhovor s vedoucím veletrhu Sběratel PhDr. Jindřichem Jiráskem

Když si zavzpomínáte co Vám veletrh Sběratel do vašeho života přinesl zajímavého a na co rád vzpomínáte při myšlenkách na začátky veletrhu?

Seznámil jsem se se spoustou zajímavých i svérázných lidí. Nejvíc vzpomínám jak jsem kdysi přemlouval pro mne ještě neznámé sběratele a obchodníky, aby se mnou šli do něčeho co si vůbec nedovedli představit. Na Barče filatelisti, v Tišnově mineralogové a na Smíchově numismatici se při mé bláhové představě docela dobře bavili.

Musím přiznat, že v úplných začátcích mi hodně pomohli členové Klubu sběratelů telefonních karet ČR, kteří přímo po takové akci volali a fandili jí. Vzhledem k relativně malému počtu sběratelů TK u nás se pochopitelně potřebovali dostat trochu do světa. Škoda, že klub už teď vlastně nevyvíjí žádnou činnost.

V současné době mě těší, že při návštěvách obdobných zahraničních akcí, když schválně nosím hodně viditelně modré prospekty Sběratele, mnozí vystavovatelé už na mě volají, že přijedou anebo alespoň že už o Sběrateli vědí.

Jak složité bylo v tak malé zemičce jakou je bezesporu ČR uspořádat tak velký a světoznámý veletrh kam se sjíždí obchodníci a návštěvníci z celého světa?

Nesmíme přehánět. Obchodníci a návštěvníci jsou především ze sousedních zemí, i když tu a tam se na někom na první pohled pozná, že není z Evropy. Veletrh zcela určitě není světoznámý, ale věřím, že za několik let se jím může stát. Ale to nezávisí jen na pořadateli. Na veletrh má vliv i celkové ekonomické a společenské klima v naší zemi, kupní síla obyvatel, vývoj naší měny atd. atd.

A pokud jde o samotnou organizaci veletrhu? Není to legrace a každý kdo někdy zkusil pořádat třeba jen malou burzu nebo výstavu ví, o čem mluvím. U nás ve firmě mám výhodu, že v souvislosti se Sběratelem sice vystupuji navenek jako osoba s ním spojená, ale zázemí mi zajišťuje dalších 19 lidí počínaje plánováním a výstavbou stánků, propagací, tisky a konče třeba fakturací a vymáháním pohledávek. Tento kolektiv samozřejmě nedělá po celý rok jenom Sběratele, to bychom asi okamžitě skončili na dlažbě, ale v pravý čas je k dispozici a dovede máknout.

Myslíte si že vám při prvním veletrhu v roce 1998 pomohlo to že se konala i filatelistická PRAGA 98?

Pomohlo i nepomohlo. Byla to náhoda, že jsme od holešovického výstaviště dostali volný termín v Průmyslovém paláci zrovna na víkend, kdy byla Praga. Sám jsem se divil proč Praga není jako tradičně právě tady, ale tenkrát jsem o organizaci či financování takových soutěžních výstav filatelistů neměl ani potuchy.

Samozřejmě docházelo občas k nedorozumění, když někteří návštěvníci přišli k nám, a mysleli si, že jsou na výstavě Praga. "Vždyť jsem tady byl před deseti lety?!", říkali. Musím se ale pochlubit, že od nás většinou neodcházeli nespokojeni a poté rovnou zamířili do blízkého Veletržního paláce, kde tehdy Praga byla. Takže v tomhle směru nám Praga pomohla.

Na druhou stranu jsme se snažili my pomoci Praze, když jsme v naší propagaci upozorňovali, že ve stejném termínu se koná filatelistická výstava na jiném místě, a sami jsme úmyslně zdůrazňovali, že u nás lidé najdou hlavně mince, telefonní karty a minerály. Takže díky výstavě Praga jsme na prvním ročníku Sběratele vnutili filatelii roli Popelky. Věděli jsme však že Praga je jednou za deset let, a že Sběratele chceme dělat každoročně.

Jste také sběratel? Sbíráte známky? Co by jste vzkázal filatelistům a tedy návštěvníkům těchto stránek.

Známky jsem sbíral asi jako každý, když jsem chodil do základní školy. Pak jsem byl na konci sedmdesátých let členem odbočky SČF, kterou vedl známý specialista na Skandinávii Vladimír Gregor. A to bylo fajn. Než byla odbočka zrušena. Tím přestalo i sbírání a přišly jiné starosti. Sbírat jsem začal zcela náhodně až počátkem 90.let telefonní karty a staré pohlednice Rožmitálu pod Třemšínem.

Tím jsem se vlastně obloukem vrátil trochu k netradičním oborům sběratelství, neboť už jako študák jsem byl členem Klubu sběratelů kuriozit a jezdil do Prahy na jeho setkání Na Chmelnici. To tehdy jsem sbíral zahraniční deníky a časopisy. Jeden kus od každého. Takže ke sběratelství jsem si přivoněl.

A pokud jde o můj vzkaz filatelistům? Vydržte. Sběratelé jsou přece šťastní lidé. Aspoň prý to takhle řekl Goethe.

Moc Vám fandím, protože Sběratel se snaží přispět pro zpestření a propagaci sběratelství ve velkém a dokázal že i u nás je mnoho sběratelů, které nakazil virus, který každoročně na veletrhu Sběratel rozsíváte. Přeji si aby letošní návštěvnost překonala minimálně číslo 10.000, ale zajímalo by mě jaká návštěvnost by byla pro Vás zajímavá aby bouchalo šampaňský? Myslím si že letos určitě padne rekord. Už jen ten počet přihlášených vystavovatelů je nevídaný.

Šampaňské by asi bouchalo při takových patnácti tisících. Ale to bychom asi polili spoustu návštěvníků, neboť v pravém křídle Průmyslového paláce, kde se dosud veletrh koná, by byla hlava na hlavě. A to také není dobře. Nejen pro návštěvníky, neboť by se pomalu nedostali k vystavovatelům, ale i pro nás, protože bychom začali mít problémy s hasiči a bezpečáky. Ani z hlediska finančního příjmu, by to nebylo při současných nízkých cenách vstupného (50 a 20 Kč) zajímavé. Musíte si uvědomit, že z každé prodané vstupenky odvádíme 20 % městské části Praha 7, 22% DPH a nějaké procento firmě, která obstarává pokladny. Takže rekord bereme, ale ne za každou cenu.

V příštím roce se už bude veletrh konat v mnohem větším levém křídle paláce, který unese i víc návštěvníků. Takže tam by mohlo být těch 15 tisíc.

Myslím si že největším lákadlem pro filatelisty je kromě jiného bohatého programu i exponát československých rarit a unikátů Ludvíka Pytlíčka. Bylo organizačně asi těžké to celé uspořádat?

Organizačně určitě ne, protože výstavní rámy nám zapůjčuje SČF, spíš šlo v prvních letech o to přesvědčit pana Pytlíčka, že Sběratel není nějaká burza v sokolovně. Vzhledem k vzácnosti exponátů a zajištění jejich bezpečnosti je prostě nelze vystavovat kdekoliv. Dva roky pan Pytlíček hodnotil úroveň Sběratele a třetí rok přišel sám s nápadem vystavit na něm své unikáty. Letos v předvádění rarit z jeho sbírky pokračujeme vystavením unikátního filatelistického materiálu ze zahraničí.

Máte do budoucna ještě v plánu něco dalšího pro sběratele? Konání dalších veletrhů třeba v sousedním Slovensku? Prozradíte nám něco zajímavého co plánujete do budoucnosti? Vím že český Sběratel stojí spousty práce, ale jsem toho názoru že virus by jste mohli šířit dál.

Myslím, že máme plno práce s jedním sběratelským veletrhem. Samozřejmě máme nabídky na organizaci obdobné akce v zahraničí. Tyto nápady však důkladně zvažujeme. Před třemi lety se například na mě obrátili organizátoři letošní Nitrafily, zda bychom jim nepomohli s náborem poštovních správ a vystavovatelů ze zahraničí. Zkoušeli jsme to, ale bez valného výsledku. Částečně jsme pomohli i Ostropě v Jihlavě. Ukazuje se však, že jeden velký sběratelský veletrh ročně pro region střední Evropy asi stačí.

Kdyby jste se zamyslel nad tímto internetovým magazínem máte pro nás nějaký zajímavý námět? Jste pravidelným návštěvníkem? Moc by nás zajímal Váš názor na obsah. Co Vám například schází a co bychom měli doplnit.

Vzhledem k tomu, že ve filatelii jsem pouze na hostování, nemohu posloužit hlubokomyslnými úvahami. Je ale pravdou, že Váš magazín sleduji téměř denně, stejně jako Japhilu nebo i jiné především zahraniční sběratelské servery nejen o filatelii. Jelikož odpovídám za veletrh Sběratel, musím vědět co se kde děje po celý rok. A internet je pro tohle ideální.

Můžete zde i návštěvníkům Infofila.cz vzkázat ať se na veletrh Sběratel dostaví v hojném počtu a s plnou peněženkou, protože bude co nakupovat?

Předpokládám, že kdo už se vydá na Sběratele, tak dlouho před ním si odkládá drobné do prasátka, aby si pak nemusel odpírat to po čem touží a co mu ve sbírce chybí. Ale i ten, kdo nechce nakupovat bude jistě obohacen zajímavými zážitky a rozhovory se zajímavými lidmi. Sledujte třeba k jakým srdečným setkáním na veletrhu dochází. Na Sběrateli je totiž jistota, že se zde sejdou lidé stejné krevní skupiny, kteří mluví stejným - i když třeba cizím - jazykem, a kterým učarovalo sběratelství. Takže, všechny čtenáře Infofily srdečně zvu na náš veletrh.

Děkujeme Vám za rozhovor a celá redakce internetového magazínu Vám přeje mnoho štěstí na letošním již 6. mezinárodním veletrhu Sběratel. Přejeme si aby návštěvnost byla co největší, aby bylo co oslavovat a ať je virus sběratelství rozfoukán po celé České republice.


Autor: Zdeněk Jindra | 27. 8. 2003

Komentáře

O sběratelství

Přidat komentářZobrazit komentáře