Rozhovor s vedoucím KMF Znojmo nejen o Evropské výstavě poštovních známek BRNO 2005

Před několika týdny skončila Evropská výstava poštovních známek BRNO 2005. Zeptali jsme se vedoucího KMF 56-83 F. Horniaka Znojmo, Stanislava Duška, na jeho dojmy.

Rozhovor s vedoucím KMF Znojmo nejen o Evropské výstavě poštovních známek BRNO 2005

Jaká byla výstava?


Líbila se mě, byla opravdu evropská. Bylo to cítit na každém kroku. Je to již jen krůček k výstavě světové. Třeba i té se, poprvé v ČR, dočkáme. A třeba v Brně!

Co můžete našim čtenářům říct o účasti vašeho KMF na výstavě?

Naše účast byla různorodá. Odrostlí mládežníci, Jirka Dvořák (čestný člen) a Pavel Jurka měli na starosti počítačovou síť výstavy. Počátek jejich aktivit sahá do samého začátku organizování výstavy.

Dalšími kamínky ve stavbě výstavy jsem byl i já se svými dvěma mládežníky (Jan Regula a Standa Horák), jako členové filatelistického odboru výstavy. Měl jsem po celou dobu výstavy, spolu se šikovnými pracovnicemi České pošty, na starosti Dětskou poštu. Kluci se činili v dětském koutku, kde měli k dispozici počítač a CD FILTEST Jirky Dvořáka. Výhodou také bylo, že doslova par metrů od těchto stanovišť vystavovala i třída mládeže. Na výstavních exponátech jsem se snažil vysvětlit nejen dětem, ale i dospělým návštěvníkům výstavy, jak se takový exponát tvoří. Náš exponát Cenné nálepky APOST České pošty si nechal podrobně vysvětlit třeba i JUDr. Ing. František Beneš z pražského Domu filatelie. Ostatní mí mládežníci se zúčastnili výstavy individuálně, většinou i se svými rodiči.

Ještě se vracím k Dětské poště. Jak fungovala?

Dětská pošta měla oproti předcházejícím výstavám jiný ráz. Nebyla historická, ale současná - tak jak ji známe z dnešního běžného provozu, včetně terminálu APOST. Používala dětskou známku, kterou bylo možno orazit dětským razítkem (kašetem) v barvě modré, nebo černé. K tomu byla vydaná dopisnice. Na známce i dopisnici byla vytištěna známá večerníčková dvojice - Mach a Šebestová od A. Borna. Děti si mohly vyzkoušet úplně vše co jim bylo nabízeno. Samozřejmě zde vybavené zásilky neměly poštovní uplatnění. Na APOSTce místo domicilu tiskla počítačová tiskárna Detska posta (bez PSČ). Velký zájem byl o takto vybavené "zásilky" i z řad dospělých návštěvníků. Někdy až přílišný.

Rozhovor s vedoucím KMF Znojmo nejen o Evropské výstavě poštovních známek BRNO 2005

Rozhovor s vedoucím KMF Znojmo nejen o Evropské výstavě poštovních známek BRNO 2005

A co vaše výstavní exponáty? Byly v Brně k vidění?

Všechny nám byly na výstavu přijaty a všechny získaly v této mezinárodní konkurenci solidní ocenění:
Regula Jan - Sjednocená Evropa - stříbrná
Macoun Jakub - Cenné nálepky APOST České pošty - velká stříbrná
Dvořák Jiří - FILTEST (literatura) - postříbřená
Dušek Stanislav - Fero Horniak, grafik a rytec (volná třída) - stříbrná

Slyšel jsem, že to nebyla jediná výstavní aktivita vašeho KMF.

Máte pravdu. Ještě před brněnskou výstavou jsme vystavovali v Německu, konkrétně v Berlíně. Zde proběhla ve dnech 29. 4. - 1. 5. 2005 výstava Partner in Europa a Jenda Regula zde získal medaili stříbrnou. A ve dnech 30. 5. - 4. 6. 2005 jsme vystavovali náš nejúspěšnější exponát na mezinárodní výstavě 700 YEARS of ILAWA v Polsku. Zde Jakub Macoun vyválčil medaili pozlacenou. Ještě se snad máme zúčastnit nějaké výstavy v Maďarsku, ale zatím do této chvíle nemám žádné konkrétní informace.

Jste šikovní. Je vidět, že jste již v EU jako doma.

Snažíme se. Výsledky tu jsou. Je vidět, že naše práce v KMF nebyla marná. Musím své svěřence jen pochválit.

Málem jsem zapomněl. Současně s výstavou BRNO 2005 proběhlo i finále filatelistické olympiády. Zde si udržujete v posledních letech vynikající postavení. Jak jste obstáli letos?

Letošní olympiádu jsme zvládli perfektně. První předpoklad byl, dostat se z oblastního kola do finále. To se nám podařilo stoprocentně. Postoupili jsme ve všech 4 kategoriích. Takže Jižní Moravu reprezentovali mládežníci ze znojemského KMF. Zde jsou výsledky:

Kraus Radoslav - kat. Z - 1. místo
Šalamoun Vojtěch - kat. A - 2. místo
Horák Stanislav - kat. B - 1. místo
Regula Jan - kat. C - 2. místo

Standa Horák byl ještě i vyhlášen nejúspěšnějším mládežníkem (s nejvyšším počtem získaných bodů). A zároveň jsme vybojovali i první místo v soutěži oblastí.

No k tomu není co dodat. Měly tato vaše úspěšná vystoupení vliv i na naši členskou základnu?

Samozřejmě. Naše výsledky neunikly pozornosti regionálního tisku. A částečné výsledky jsou již tu. 28. 5. DDM ve Znojmě organizoval Dětský den, kde jsem si dělal nábor nových členů. V mém zápisníku jsou adresy 6 potencionálních nových členů. Když se jich polovina "ujme" budu spokojen.

Blahopřeji k dosaženým výsledkům, jsou opravdu vynikající a děkuji za rozhovor.

Autor: Redakce | 15. 6. 2005

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223