Rozhovor s úspěšným sběratelem a vystavovatelem Zdeňkem Filípkem

Datum vydání: 14. 11. 2018


Mezi vystavovatele, kteří získali na Světové výstavě Praga 2018 zlatou medaili, patří člen redakční rady Merkur Revue pan Zdeněk Filípek. Při této příležitosti jsem jej požádal o rozhovor.


Jaký exponát jste vystavoval na světové výstavě Praga 2018?


Na světové výstavě poštovních známek Praga 2018, která se uskuteční u nás jednou za deset let jsem měl dva exponáty. Jeden soutěžní a jeden prezentační ve třídě pozvaných exponátů.

Váš exponát získal zlatou medaili. Kolik přesně získal bodů a jak jste s jeho ohodnocením spokojený?

V soutěžní třídě Poštovní historie jsem vystavoval exponát s názvem SILESIA ORIENTALE. Získal 91 b. S hodnocením jsem spokojen. Uvedený exponát je po několika systémových úpravách aktualizován a doplněn celou řadou vzácných a vyjímečných celistvostí. Jsem velmi rád, že má exponát předpoklady se ještě více zdokonalovat z důvodu rozšíření výstavních propozic z 80 na 128 listů. Budu mít tak příležitost ještě více dokumentovat poštovní provoz na plebiscitních územích.



Neuvažujete o knižním zpracování?

Tato myšlenka se mě rodí v hlavě již několik let. Již před několika lety vyšla spoluautorsky na vyžádání PHILATELIC SOCIETY OF GREAT BRITAIN kniha v Anglii zaměřená na tuto problematiku. Tímto počinem předcházela celá řada článků v odborném periodiku se zaměřením na filatelii v časopise MERKUR-REVUE. Uvažuji však o více rozšířenějším díle.

Na kolika výstavách jste již tento exponát vystavoval? Můžete vyjmenovat alespoň ty nejdůležitější?

Prosadit exponát na vysokou úroveň je kromě píle a znalostí záležitost mnoha let. Po úpěšných výstavách doma získal v národní výstavní expozici velkou zlatou medaili na 1. česko-slovenské filatelistické výstavě Vysoké Mýto 2011. Otevřela se možnost vystavovat ve světě. V průběhu dalších let byl exponát vystavován na zahraničních výstavách, konkrétně na Salon du Timbre 2012 v Paříži, dále AUSTRALIA 2013 v Melbourne a FINLANDIA 2017 v Tampere.

V čestném dvoře jste vystavoval kompletní arch ze 100 novinových známek Modrého Merkura z roku 1851. Můžete nám říct něco k historii tohoto archu a okolnostech, za jakých jste tento arch získal?

Tento kompletní arch 100 blok první novinové známky světa byl mnoho let, již před první světovou válkou uložen v archívu ve Vídni. Získal jsem ho prostřednictvím jedné významné švýcarské aukcionářské síně sídlící v Ženevě. Rozhodl jsem se až po několika letech ho veřejně vystavit na světové výstavě poštovních známek, která právě v tomto roce probíhala v České republice. Nikdy nebyl uvedený kompletní arch veřejně vystavován a z toho důvodu jsem čekal na tuto výstavu, kde měl premiéru. Do nedávné doby byl vystavován i na zahraničních prestižních výstavách mimořádný 80 blok, druhý největší celek, z vlastnictví Poštovního muzea v Praze. Zajímavé je, že měl 80 blok pohnutý osud, kdy byl ze začátku sedmdesátých let ukraden, vypátrán a vrácen. Dokonce tato událost byla námětem pro film, který se natočil v roce 1974.


V kolika letech jste se začal věnovat filatelii a jaké materiály tvořily Vaši nejstarší sbírku?

Mé první krůčky směřují do školních let. Námětové sbírání pestrobarevných známek se zaměřením na určitý obor. Ale již záhy jsem měl raději klasické jednobarevné známky pocházející ze všech koutů světa. Do dnešních dnů mne zůstala z té doby celkem nevýznamná sbírka klasických známek Evropy. Pamatuji se, že vydělané peníze na školních brigádách jsem neváhal vydat za známky např. staroněmeckých států řády stokorun. A v té době, zejména v osmdesátých letech to byla pro mne relativně velká částka. Ale mám mnoho krásných filatelistických vzpomínek z dnešního pohledu na skromné začátky.

Víme, že jste členem redakční rady časopisu Merkur revue a současně jeho vydavatelem. Můžete nám trochu přiblížit Vaši činnost v tomto sběratelském časopisu?

Je to především o práci a odpovědnosti. Ale s tím pozitivem, že nás to v kolektivu velmi baví. Má pracovní náplň spočívá k zajištění vydání periodického časopisu a knižních titulů, které tvoříme především spoluautorsky. Dále jsem autorem i spoluautorem odborných článků se zaměřením na filatelii.

Jaké je Vaše filatelistické zaměření? Víme, že se kromě specializace na přetisky SO 1920 zabýváte i sbíráním známek a celistvostí starého Rakouska. Můžete nám říct, na jaké období jste se zaměřil a jaké jste kromě 100 archu Modrého Merkura získal další významné rarity?

Mé zaměření je převážně na známky a poštovní historii Československa I, převážně na knihtiskové období první republiky které mám spojené se znaleckou činností. V klasickém Rakousku se věnuji převážně celistvostem se známkami zejména I. emise ale i dalších vydání. Uvažuji o specializovaném exponátu našich prvních československých známek emise Hradčany, který by měl podle mého názoru šanci dosáhnout vysokého ocenění na prestižních výstavách doma i v zahraničí.


Jaké máte plány do budoucna?

Smělé.

Se Zdeňkem Filípkem si povídal Jaromír Petřík (Merkur-Revue)

Autor: Jaromír Petřík

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz