Rozhovor s pořadateli veletrhu Sběratel

V neděli 18. září 2005 skončil již 8. mezinárodní veletrh poštovních známek, mincí, telefonních karet, minerálů a sběratelství, který se konál v Praze na výstavišti. S pořadateli tohoto úspěšného veletrhu Vám přinášíme rozhovor.

Rozhovor s pořadateli veletrhu Sběratel

Zdá se, že Sběratel je každý rok úspěšnější co se týče počtu návštěvníků a vystavovatelů. Jak to dopadlo nyní?

Letos jsme měli prakticky stejný počet vystavovatelů i návštěvníků jako vloni. Ještě nevíme, zda nám to signalizuje, že veletrh dosáhl svého maxima. Každý pořadatel veletrhu ale ví, že nelze donekonečna zvláště počet návštěvníků zvyšovat. Myslím si, že každý kdo něco v České republice sbírá, už veletrh Sběratel zná, takže rezervy vidíme jen u laických návštěvníků a u sběratelů ze zahraničí. Tam budeme nyní směřovat především propagaci.

Co se letos dělo na veletrhu Sběratel? Co bylo ze všeho nejzájímavější co se týče ohlasů návštěvníků?

Kromě prodejních stánků, o které je vždy největší zájem – vždyť sběratelé přicházejí na veletrh, aby si doplnili své sbírky – vzbudila velký ohlas výstava Karel IV. na medailích, pečetích a v grafice a výstavka Proč jsou drahé kameny drahé.

O jaké sběratelské obory byl na veletrhu největší zájem?

Jako tradičně to byla filatelie a numismatika. Letos jsme numismatiku ještě zvýraznili vyhlášením pěti nejdražších československých mincí.

O které zahraniční pošty je největší zájem?

Letos to jednoznačně byly pošty Kypru, KLDR, Švýcarska a Ruska. Bohužel ne všechny pošty přivezly do Prahy zboží, které by sběratele oslovilo.

Byl proveden průzkum návštěvníků jako loni? Pokud ano co ukázal?

Letos jsme průzkum nedělali, neboť se domníváme, že během jediného roku nemůže dojít k výrazným změnám. Průzkum budeme provádět opět v příštím roce.

Veletrh skončil trestním oznámením policii kvůli údajné diskriminaci mužů na akci. Museli si totiž na veletrh zakoupit vstupenku, zatímco ženy měly vstup zdarma. Jakým způsobem se tento problém vyřešil a budou mít ženy vstup zdarma i příští rok? Chválíme vaší snahu propagace sběratelství mezi ženami a litujeme, že se najdou takový co se těmto aktivitám snaží zabránit.

Nehledě na trestní oznámení budou mít ženy i v roce 2006 samozřejmě vstup zdarma. Ostatně se domnívám, že oznámení bylo asi odloženo, neboť policie v tomto směru už nevyvíjí žádnou aktivitu. V této souvislosti si dovolím malou poznámku. Leckdo se domnívá, že jsme si oznámeni objednali, abychom zvýšili publicitu veletrhu. Není to samozřejmě pravda. Kdybychom to chtěli udělat, tak to uděláme před veletrhem a ne po něm.

V jakým termínu se bude konat již devátý ročník Sběratele?

V roce 2006 to bude termín 15.-17.září, v roce 2007 14.-16.září a v roce 2008 12.-14.září. Na tyto termíny už máme objednán Průmyslový palác na pražském Výstavišti.

V roce 2008 by se mohla konat tradiční výstava poštovních známek PRAGA 2008 budete se na ní nějakým způsobem podílet? Pokud ano v jakým rozsahu by se mohla konat?

O výstavě Praga je teď ještě předčasné mluvit. Již dříve jsme vyjádřili zájem na výstavě spolupracovat a využít naše zkušenosti s pořádáním veletrhů. To ale nezáleží na nás.

Je koupěschopnost návštěvníků veletrhu každý rok o něco lepší nebo je nedostatek financí mezi sběrateli?

Na tuto otázku se mi špatně odpovídá, neboť neexistuje průzkum, který by dokázal to či ono. To musí vědět sami sběratelé. Můj názor je, že tradičních sběratelů ubývá a přibývá těch, kteří ke sběratelství mají vlažný vztah, a snaží se jen do něj investovat. Mohu se však také mýlit.

Jak je nyní Sběratel hodnocen mezi jinými veletrhy v Evropě?

Dostali jsme se do všech významných zahraničních přehledů sběratelských akcí, o Sběrateli informuje odborný tisk i internet. A to je pro nás velmi důležité. Konečně se nám také podařilo dosáhnout toho, že od příštího roku se náš veletrh nebude krýt se žádnou významnou obdobnou akcí v Evropě. Už jsme se odpoutali i od Stampexu v Londýně. A to září patří mezi měsíce, kdy se pořádá nejvíc sběratelských akcí.

Časopis Zberateĺ v desátém čísle tohoto roku velmi chválil organizaci a propagaci pražského veletrhu a doporučoval bratislavskému BZD větší propagaci. Spolupracujete nějakým způsobem s tímto slovenským veletrhem?

Trochu jsme bratislavské akci pomáhali na svět. Jsme rádi, že sběratelé mají víc možností, kdy se scházet. V Bratislavě máme stánek a naopak Inchebě umožňujeme mít stánek na Sběrateli.

Chtěl by jste něco vzkázat pravidelným nebo případně novým návštěvníkům Sběratele?

Pravidelným návštěvníkům bych chtěl poděkovat a vyjádřit přání, aby nám zůstali i nadále věrni. Těm novým bych chtěl vzkázat, aby příští rok přišli okusit krásnou atmosféru, která může být jen na veletrhu.

Děkuji Vám za rozhovor a těším se na již 9. mezinárodní veletrh poštovních známek, mincí, telefonních karet, minerálů a sběratelství, který se koná v Praze na výstavišti.


Autor: Jindřich Jirásek | 20. 10. 2005

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář