Rozhovor s mladým vystavovatelem Vojtou Šalomounem

Vojta je členem KMF 56-83 Fero Hornika Znojmo, což je jeden z nejúspěšnějších kroužků mladých filatelistů v ČR. Vede ho aktivní Stanislav Dušek, se kterým byl rozhovor v čísle 3/2004. Toto KMF již řadu let vychovává nespočet úspěšných vystavovatelů a účastníků filatelistických olympiád. Jedním z nich je i Vojta Šalomoun, se kterým Vám přinášíme rozhovor.

Rozhovor s mladým vystavovatelem Vojtou Šalomounem


Řekni čtenářům na začátek něco o sobě a popiš nám ve stručnosti svůj filatelistický životopis.

Je mi 14 let a známky jsem začal sbírat někdy kolem 7.roku svého života. Tehdy jsem si je ovšem sbíral jen doma pro své vlastní potěšení. Až teprve ve 12.letech jsem začal chodit do KMF 56-83 Fero Horniaka Znojmo. Zatím jsem se zúčastnil dvou olympiád a pokaždé jsem byl ve finále. Mimo filatelii se věnuji hře na kytaru a zajímají mě i počítače.

Kdo tě zlákal k filatelii a čím tě okouzlila?

Každým rokem chodí vedoucí našeho klubu pan Stanislav Dušek na akci, kterou pořádá Policie ČR, na Den dětí, aby veřejnost seznámil s činností našeho klubu a nalákal děti do KMF. A tam zlákal i mě. A čím mě filatelie okouzlila? Nejvíce asi tím, že známky jsou nejen krásná malá umělecká díla, ale i tím, že filatelie člověka také vzdělává.

Co pro tebe filatelie všechno znamená?

Filatelie je pro mě jakousi druhou realitou, protože je to takový zvláštní, krásný svět, kterému obyčejný smrtelník jen tak neporozumí. A je to pro mne také možnost něco dokázat, nějak se zapsat do historie.

Jaká byla výstava v Brně a jaké máš na ní vzpomínky?

Brněnská výstava byla první výstavou poštovních známek, jakou jsem měl možnost zhlédnout. Jelikož byla první, mám na ní určitě hezké vzpomínky a asi na to vše nikdy nezapomenu.

Jakou práci si zastával na Dětské poště?

Na Dětské poště jsem žádným způsobem neúčinkoval. Pouze Standa Horák, Jan Regula a pan Dušek z našeho klubu nějakou funkci na Dětské poště zastávali.

Který z mládežnických exponátů se ti na výstavě nejvíce líbil?

Docela se mi líbil exponát Petra Třeštíka Z historie provozu svitavské pošty 1918-1946. Velmi pěkný je taky exponát Jakuba Macouna Cenné nálepky APOST České pošty.

Který z dospělých exponátů se ti na výstavě nejvíce líbil?

Na výstavě jsem si prohlížel hlavně astrofilatelistické exponáty, a proto se mi nejvíce líbil exponát Beimerse A. Bartholomeuse Dragon In Space. Ale líbil se mi také exponát pana Davida Schillera Lipsko-nejen město veletrhů.

Jak probíhají setkání ve Vašem KMF a baví tě chodit do kroužku pravidelně?

Setkání u nás probíhají takovým způsobem, že si nejdříve osvěžujeme a prohlubujeme naše filatelistické znalosti a potom nám pan Dušek vykládá legrační historky ze svého života. A chodit mě tam samozřejmě baví.

Čteš časopis Mladý sběratel? Líbí se ti obsahově a máš nějaký náměty co by sis v něm rád přečetl?

Na časopis Mladý sběratel jsem v jedné z vašich soutěží vyhrál předplatné a s jeho obsahem jsem velmi spokojený. Snad jediné co by v něm mohlo být lepší, je to, že by mohl být barevný.

Jaký exponát vystavuješ? Plánuješ vystavovat nějaký nový?

Plánuji vystavit exponát, s názvem Výzkum a využití vesmíru, který by se zabýval, jak už název napovídá, zkoumáním vesmíru ze Země i ze sond a veškerým využitím vesmíru pro nás lidi na Zemi.

Co všechno sbíráš? Věnuješ se kromě exponátu ještě nějakému námětu nebo sbíráš generálně?

Dříve jsem sbíral známky s námětem fotbal, ale dnes se věnuji pouze známkám s kosmickou tématikou.

Děkuji ti za rozhovor a přeji ti mnoho výstavních úspěchů a stejně hezkých filatelistických zážitků.

Já děkuji vám, za váš zájem a přeji časopisu Mladý sběratel mnoho úspěchů.

Rozhovor s mladým vystavovatelem Vojtou Šalomounem


Autor: Zdeněk Jindra | 24. 1. 2006

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223