Rozhovor s mladým vystavovatelem Jendou Regulou

Jenda je členem KMF Fero Hornika Znojmo, což je jeden z nejúspěšnějších kroužků mladých filatelistů v ČR. Vede ho aktivní Stanislav Dušek, se kterým byl rozhovor v čísle 3/2004. Toto KMF již řadu let vychovává nespočet úspěšných vystavovatelů a vítězů filatelistických olympiád. Jedním z nich je i Jenda Regula.

Jan Regula, narozen 27. 5. 1987, student Středního odborného učiliště nábytkářského v Rousínově.
Členem KMF 56-83 F. Horniaka ve Znojmě od roku 1998/99.
3x ve finále FO.
Odznak odbornosti: 3. a 2. stupeň
Výstavní exponát: Sjednocená Evropa.
Výstavy: Premiera - Roudnice nad Labem 02 - VS
Ostropa 2003 - Jihlava - VS
Nitrafila 2003 - Nitra - VS
Övebria 2004 - Klosterneuburg (Rakousko) - S
Žďár 2004 - PZ
Mladá Příbram 04 - S
Propagační výstava Slovensko-Maďarsko 2004 - Nitrianske Hrnčiarovce


Jendo. kdo tě k filatelii přivedl a co tě na ní nejvíce zaujalo?

Těžko říct, kdo mě k filatelii přivedl. Asi to byl pradědeček. Všechny své "poklady" měl uloženy v krabici od vánoční kolekce a mě jako malého kluka bavilo se v nich "prohrabávat".

Tvůj výstavní exponát Cesta do Evropy je na výstavách úspěšný, co tě inspirovalo k jeho sestavení? Kde pro něj čerpáš informace a plánuješ ho neustále vylepšovat nebo se chceš pustit do nového exponátu? exponátu?

Prvním podnětem k vytvoření exponátu byla filatelistická olympiáda ve školním roce 2000/01. Tehdejší téma bylo "Co přineslo lidstvu 20. století". A já jsem vytvořil soutěžní miniexponát "Cesta do Evropy". Do finále jsem se z krajského kola v Brně však neprobojoval. Toto téma se mi však tak zalíbilo, že jsem se rozhodl na něj vytvořit soutěžní výstavní exponát. A tak začal kolotoč získávání informací o daném tématu.

Vedoucí KMF p. Dušek nejprve zavolal na Ministerstvo zahraničních věcí v Praze a požádal o zaslání veškerých publikací vydaných ke vstupu ČR do EU. Přišly 2 balíky. Dále zjistil číslo informační linky EU v ČR. Zde jsme získávali nebo si ověřovali již informace získané. Dále kontaktoval poslance Parlamentu ČR, který byl členem Rady Evropy ve Štrasburgu. Nový exponát nechystám, alespoň v dohledné době ne. Na stávajícím mám stále co vylepšovat a s pokračujícím věkem ho musím i rozšiřovat.

Jaké jsou tvé vzpomínky na finále filatelistických olympiád? Která se ti nejvíce líbila a jak se na ně připravuješ?

Nejraději vzpomínám na finále ve Svitavách. Nepřipravuji se nijak zvlášť. Stačí mi jen oprášit si své teoretické znalosti a připravit miniexponát. A také k tomu mít trochu štěstíčka, které ovšem musí být podloženo znalostmi.

Jaký jsi měl dojem z výstavy Mladá Příbram 2004? Byl ses na ní podívat osobně? Jsi spokojený s ohodnocením tvého exponátu?

Tuto výstavu nemohu posoudit, protože se mi ji nepodařilo navštívit. Náš vedoucí KMF p. Dušek však na této výstavě byl. S členem jury p. Schillerem můj exponát prošli. P. Dušek si všechny nedostatky poznamenal, předal mi je a já se je snažím, pokud mohu, odstranit. S hodnocením spokojený jsem.

Co by podle tebe mělo být v časopise pro mladé a začínající filatelisty? Jaké informace vyhledáváš?

Je rozdíl mezi desetiletým a sedmnáctiletým mladým sběratelem. Já bych se soustředil na zajímavosti, kuriozity a klasická témata jako jsou motorismus, vlaky, fauna, flora, sport. Chci si přečíst něco oddechového, po těch 7-8 hodinách ve škole. Jinak nic speciálního nevyhledávám.

Co všechno sbíráš? Věnuješ se kromě exponátu ještě nějakému námětu nebo sbíráš generálně?

Generálně sbírám ČR a vydání Europa/CEPT. Okrajově se zajímám o příležitostná razítka a zajímavé celistvosti.

Budeš na výstavě Brno 2005 pomáhat v Dětské poště? Líbí se ti tento nápad?

Nikdo o pomoc v Dětské poště náš KMF nepožádal (kromě St. Duška). Jinak se na BRNO 2005 moc těším a doufám, že můj exponát bude na tuto výstavu přijat.

Děkuji ti za rozhovor a přeji ti mnoho výstavních úspěchů a stejně hezkých filatelistických zážitků.

Rozhovor s mladým vystavovatelem Jendou Regulou


Foto: Dva nejaktivnější a nejúspěšnější vedoucí KMF v České republice vedle sebe. Za KMF Znojmo Stanislav Dušek. Za KMF Svitavy Stanislav Sýkora. Oba se podílejí na obsahu Mladého sběratele, za což jim moc děkujeme a přejeme si, aby jejich rukama prošla ještě spousta mladých a nových filatelistů.

Autor: Zdeněk Jindra | 10. 3. 2005

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223