Rozhovor s mladým vystavovatelem Jakubem Macounem

Jakub je členem KMF Fero Hornika Znojmo, což je jeden z nejúspěšnějších kroužků mladých filatelistů v ČR. Vede ho aktivní Stanislav Dušek, se kterým byl rozhovor v čísle 3/2004. Tento velmi aktivní KMF již řadu let vychovává nespočet úspěšných vystavovatelů a vítězů filatelistických olympiád. Jedním z nich je i Jakub.

Jakub Macoun, narozen 17. 5. 1986 ve Znojmě, student Střední vojenské školy v Moravské Třebové, členem KMF 56-83 Fero Horniaka ve Znojmě od roku 1994/95. 5x ve finále FO, výstavní exponát Cenné nálepky APOST České pošty. Mladé Svitavy 99 MPS, Brno 2000 S, Mladá Příbram PZ, Žilinfila 01 VS – nejlepší ml. exponát + pohár od primátora Žiliny, Junior – Roudnice nad Labem – VS, Espaňa 2002 PS, Ostropa 2003 VPZ – nejlepší ml. Exponát, Nitrafila 2003 VS, Žďár 2004 VPZ – jedna ze dvou udělených, Singapore 2004 PS

Jakube, kdo tě k filatelii přivedl a co tě na ní nejvíce baví?

Mohu říct, že mě k filatelii přivedl můj otec, který poštovní známky sbírá. Přivedl mě do DDM, zapsal do KMF a pak to šlo ráz na ráz. Pan Dušek mi objasnil, kam až sahají možnosti filatelie v dnešní době – to jsem ovšem ještě ani netušil, co to obnáší, natož co je to nějaká apostka.

Díky filatelii jsem si rozšířil svoje duševní obzory, vyplnil svůj volný čas a získal nové kamarády, s kterými se na filatelistických akcích velice rád sejdu.

Tvůj výstavní exponát Cenné nálepky APOST České republiky je velmi známý a uznávaný, jak jsi na něm pracoval? Exponát získává velká hodnocení na našich i světových výstavách, gratuluji k těmto úspěchům. Plánuješ ho ještě více vylepšovat?

Již si nepamatuji, jak jsme s vedoucím KMF panem Duškem přišli na to, vybudovat exponát na toto současné téma. Je pravda, že bez jeho pomoci bych exponát těžko dostal na úroveň, jakou v současnosti má. Na našem vedoucím KMF si cením, že dokáže vše zařídit do nejmenších detailů. Objednal katalog CN Apost, udělal abonenti na Zpravodaj Společnosti sběratelů poštovních nálepek, zařídil konzultanta v tomto oboru pana M. Fencla z Pardubic, navázal kontakty s předními specialisty v této oblasti, zařídil skart z různých institucí atd. Dnes je sám již uznávaným expertem – a já využívám jeho znalostí a zkušeností, což se mně, alespoň si to myslím, daří. Exponát rozšiřuji v souladu s pravidly pro vystavovatele a vylepšuji průběžně o nový a kvalitativně lepší materiál.

Co ti nejvíce pomohlo při sestavování tohoto exponátu? Předpokládám, že návštěva tiskárny FLEXON, s.r.o, která se zabývá tiskem nálepek APOST. Zde jsi nějaké zkušenosti vhodné pro exponát získal?

Vynikajícím nápadem pana Duška bylo, když zařídil exkurzi v tiskárně FLEXON, spol. s r. o., která Aposty v té době tiskla. Ředitel společnosti nám vyšel opravdu vstříc. Pracovník, který obsluhoval tiskový stroj, se nám věnoval celé dopoledne! Zde jsem získal neocenitelné poznatky, které se postupně do mého exponátu promítají.

Plánuješ nějaký nový exponát nebo zůstaneš věrný nálepkám APOST a exponát budeš vylepšovat s vidinou ještě větších ohodnocení?

Nemyslím, že bych v současnosti začal budovat nový exponát. Velká část mého času padne na studium. Exponát rozšířím, pochopitelně. Spolu s vedoucím jsme si vytvořili vizi, co vše ještě do exponátu zařadíme. Pracujeme s předstihem. Myslím si, že 5 výstavních rámů, které mohu maximálně obsadit, nevyčerpá naše nápady a možnosti. Proto jsou a budou v exponátech jen ty základní a nejdůležitější věci! Na BRNO 2005 rozšiřuji exponát o další, čtvrtý rám. Filatelistická veřejnost bude určitě překvapena.

Jaké máš vzpomínky na finále filatelistických olympiád? Která z nich ti přinesla nejvíce zážitků? Jak se na ně připravuješ?

Nemohu si odpustit připomenout finále v roce 1996. Bylo na Kladně a já jsem soutěžil v kategorii Z. Z krajského kola tehdy ve všech čtyřech soutěžních kategoriích postoupili borci z našeho znojemského KMF a ve finále jsme si to zopakovali – vyhráli jsme všechny 4 kategorie. Pan Dušek měl tehdy velkou radost a říkal o nás, že jsme byli hvězdná sestava. To se asi podaří opravdu jednou za život… Náš vedoucí však o to usiluje neustále – je to jeho cíl, něco takového zopakovat. Já, vzhledem k svému věku, se již FO nezúčastním.

Jaký jsi měl dojem z výstavy Mladá Příbram 2004? Byl ses se na ní podívat osobně? Jsi spokojený s ohodnocením tvého exponátu?

Na výstavě jsem, bohužel, nebyl. S výsledkem hodnocení mého exponátu jsem velice spokojen.

Budeš na výstavě Brno 2005 pomáhat v Dětské poště nebo máš za úkol něco jiného?

Mrzí mě, že se výstavy nebudu moci zúčastnit, v té době budu maturovat. Určitě se ale na výstavu přijedu podívat.

Děkuji ti za rozhovor a přeji ti mnoho výstavních úspěchů a stejně hezkých filatelistických zážitků.

Autor: Zdeněk Jindra | 5. 10. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223