Rozhovor s členkou KMF Plzeň Sárou Soukupovou

Klub mladých filatelistů v Plzni působí již řadu let. V jeho vedení se vystřídalo několik členů KF 03-13 Plzeň a mnoho mladých filatelistů. Nyní ho vede aktivní Oldřich Pelíšek, se kterým byl rozhovor v MS 6/2004. Nyní Vám přinášíme rozhovor se Sárou Soukupovou, která je mladou a velmi šikovnou členkou tohoto aktivního KMF. Jak velmi šikovnou si můžete přečíst i v příspěvku Cesta do Japonska. Tento školní rok se ji povedlo získat třetí stupeň odborných znalostí a připravuje se na filatelistickou olympiádu v Jihlavě. Představujeme Vám první slečnu, která se objevuje na stránkách časopisu Mladý sběratel.

Rozhovor s členkou KMF Plzeň Sárou Soukupovou

Sáro, řekni čtenářům něco o sobě.

Mám čtyři mladší sourozence, dvě sestřičky a dva brášky. Nechodím do školy jako jiné děti, ale učím se doma. Učí mě a i moje sourozence tatínek s maminkou. Do školy v Praze jezdíme jen jednou za půl roku na přezkoušení a tam dostáváme vysvědčení jako ostatní děti. Učení mě baví, učíme se totiž formou hry a asi jenom tak hodinu a půl denně. Zatím mám samé jedničky.

Každé odpoledne chodím většinou na nějaké kroužky. Učím se tři jazyky - angličtinu, němčinu a francouzštinu a hraju na zobcovou a altovou flétnu a na housle.

Jak jsi začala sbírat známky?

Je mi devět let a o známky se zajímám asi od svých šesti let. Tatínek s maminkou mi odmalička schovávali známky z dopisů, jestli se mi snad někdy sbírání známek nezalíbí. A jednou mi moje kamarádka napsala, že by si se mnou ráda vyměňovala známky...

Co se ti na sbírání známek líbí?

Líbí se mi porovnávat známky z různých zemí, s tatínkem sbíráme Hradčany a vyprávíme si o staré době, líbí se mi získávat různá příležitostná razítka nebo celé dopisnice.

Co pro tebe znamená filatelie?

Je to pro mě hlavně radost - ze sbírání, vyměňování nebo když nějaké dostanu.

Co všechno sbíráš?

Sbírám razítkované známky České republiky, ale i známky ze všech ostatních zemí. Moc ráda mám známky se zvířaty, zvláště s koňmi.

Chodíš do KMF pravidelně a co tě na setkáních baví nejvíce?

Na setkání se vždycky moc těším. Baví mě zkoumat známky - poznávat druhy papíru, měřit zoubkoměrem, dívat se na průsvitky, odlepovat známky a zařazovat je a v poslední době mě moc baví vymýšlet různé křížovky na znalosti z filatelie.

Vyměňuješ si známky i se spolužáky?

Ano, moc ráda, ale ne se spolužáky. Vyměňujeme si známky na kroužku a s mými kamarády.

Jak se připravuješ na filatelistickou olympiádu?

Už jsem si koupila a také jsem dostala nějaké známky s olympionistickým motivem a půjčila jsem si nějaké knížky o olympiádách.

Připravuješ si nějaký filatelistický exponát?

Ráda bych zkusila vytvořit exponát o hudbě a jednou možná i o koních.

Jaké výstavy poštovních známek jsi již navštívila a jaké z nich máš dojmy?

Každý rok navštěvujeme s kroužkem Poštovní muzeum v Praze a v roce 2006 bych ráda jela do Jihlavy.

Byla jsi se podívat v Japonsku a na výstavě EXPO 2005. Jaké máš vzpomínky? Co jsi si odtamtud kromě zažítků přivezla?

Nejraději vzpomínám na pavilon České republiky, kde jsem si vyzkoušela hrát na vodní varhany, ale i na jiné pavilony - z USA, Číny, Francie,Kanady, Indonésie, Japonska... Opravdu mám na co vzpomínat. Přivezla jsem si pro sebe i pro mou sestřičku japonské kimono, vějíře, jídelní hůlky a samozřejmě také známky.

Čteš časopis Mladý sběratel? Co by sis v něm ráda přečetla?

Čteme ho někdy na kroužku. Zajímalo by mě co nejpodrobněji, jak vzniká známka - myslím i s návrhem, výrobou papíru...

Děkuji ti za rozhovor a přeji ti mnoho hezkých chvil nad známkami. Zdeněk Jindra

Autor: Zdeněk Jindra | 13. 3. 2006

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223