Rozhovor Jaromíra Petříka se sběratelem známek Osmanské říše Ing. Radkem Černým

Datum vydání: 30. 1. 2007




Nedávno jsem dělal rozhovor se známým sběratelem Indických kolků Ing. Jiřím Černým. Jiří Černý již vystavuje delší dobu, se svými exponáty získává zlaté medaile a je známý v povědomí filatelistů. Na filatelistické výsluní má rozhodně šanci dostat se i jeho bratr Ing. Radek Černý. Svým exponátem Osmanské říše může díky mimořádné kvalitě a vzácností některých materiálů získávat nejvyšší ocenění také.

Určitě bude tento rozhovor zajímavý a to nejen pro sběratele zaměřené na teritoriální filatelii a známkové země.

Otázka: Řekni nám něco o svém filatelistickém životopisu a sběratelském zaměření?

Ke známkám jsem se dostal pořádně, až když jsem se svým bratrem přihlásil do kroužku Mladých filatelistů v Turnově. Mně se již od začátku líbily hodně přetisky na různých známkách. A když jsem na burze v Turnově viděl přetisky na starém Turecku, byla Osmanská říše pro mně jasná volba. Velmi záhy jsem doplnil přetisky i o definitivní známky. Takže můžu říci, že známky Osmanské říše sbírám tak asi 8 let.


Otázka: Čím Tě tak zaujalo sbírání právě Osmanské říše?

Osmanská říše mě zaujala především různými přetiskovými vydáními. Až později jsem zjistil, o jak složitou oblast teritoriální filatelie jde. Existuje zde velké množství variant známek a více než 5000 různých razítek.


Otázka: Můžeš se zmínit o svých vzácných známkách, které pokládáš za ozdobu svojí sbírky, máš případně nějaké rarity či unikáty?

Jako relativně ještě začínající sběratel mám již ve sbírce také některé lepší věci. Patří mezi ně následující rarity:

- 1. vydání Tughry (1863) v nepoužitém stavu
- kombinace vydání Duloz spolu s Francií – pravděpodobně unikátní frankatura
- dvoupáska lokálního vydání Akpinar – existuje tak 10-20 ks tohoto u nás totálně neznámého lokálního vydání
- nevedené barevné chybotisky
- různé zkusmé tisky a otisky štočku
- některé vady perforace (imperforate between)
- oboustranný tisk na Dulozu
- dopis prošlý lodní poštou
- průvodka z Mediny
- dopisy ražené z ochoty s razítky z Batumi a Volosu
- předznámkový dopis ze Sofie
- výstřižek s dvoupáskou vojenské polní pošty (tzv. militar)





Otázka: Známky Osmanské říše v České republice moc lidí nesbírá a tím pádem zde není moc filatelistů, kteří by toto území dokázali posoudit. Pokud vím, účastnil jsi se již soutěže, ale exponát nezískal příliš vysoké hodnocení. Jsou v ČR jurymani, kteří se dobře vyznají v této oblasti?

Bohužel naši jurymani této oblasti příliš nerozumí. Ocenění (spíše nedocenění) mého prvního exponátu je patrně z důvodů:

- exponát neprošel důkladným posouzením
- jury je v této oblasti nezkušená

Ovšem s mým jednorámovým exponátem jsem na regionální výstavě získal již zlatou medaili, takže se jury asi trochu poučila.




Otázka: Mnohokrát jsem se setkal se špatně určenými známkami. Co si o tom myslíš?

Bohužel je to tak. Někteří filatelisté i obchodníci nejsou schopni u mnoha jednoduše určitelných exemplářů jejich správné identifikace. Přitom to bývá velmi běžným faktem i v zahraničí. Při použití běžně dostupných katalogů je ale jejich rozlišení velmi jednoduché, i když občas časově náročnější (např. když tam jsou 2-3 přetisky). Nevím, co by dělali při určování mnohem složitějších známek jako je Džammú-Kašmír, Tibet, Nepál a další.


Otázka: Osobně jsem se setkal s velkým množstvím falz známek mnoha států. Jak si v tomto stojí známky Osmanské říše?

Máš pravdu, padělky známek Osmanské říše doopravdy existují. Mezi nejvíce padělané známky patří především první emise novinových známek Imprimé, kde na 1 pravou známku připadá asi 100 padělků. Dále byly padělány hlavně hodnotnější přetisky (včetně lokálních „Shehirů“) a také první emise. Tyto padělky jsou ale velmi primitivní a dají se snadno poznat.


Otázka: Slyšel jsem, že Tvůj exponát nebyl přijat mezi exponáty Exponetu. Přitom kvalitou materiálů rozhodně některé exponáty předčí. Přikládáš to zatím příliš malé informovanosti a znalostem o tomto území, nebo je příčina v něčem jiném?

Je to pravda, o můj první exponát zájem na Exponetu nebyl a o druhý, již oceněný zlatou medailí, bohužel také ne. Patrně někdo nedokáže ocenit kvalitu některých kusů, přitom na Exponetu jsou exponáty, které by začínající filatelista shromáždil pochůzkou na několika poštách nebo filatelistických obchodech.

Otázka: Chystáš se v nejbližší době na nějakou výstavu?

Prvním neúspěchem jsem se nenechal odradit a již mám připravené další dva nové jednorámové exponáty (Duloz a Velký půlměsíc) pro výstavu Hradec Králové. Jen čekám, zda budu přijat na Národní výstavu.


Otázka: Jaké máš plány do budoucna, jakým směrem budeš rozšiřovat svoji sbírku?

V poslední době se zaměřuji na vzácnější položky Osmanské říše a hlavně na celistvosti.

Otázka: Chceš na závěr vzkázat něco sběratelům Osmanské říše a filatelistům podobně zaměřeným?

Přeji jim hodně úspěchů při získávání nových položek.

Děkuji za rozhovor.

Autor: Jaromír Petřík

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz