Romantika a tajemství známkových zemí - Vzácné známkové země

Počet známkových zemí uvádí Filatelistický atlas známkových zemí (FAZZ) od B. Hlinky a L. Muchy z roku 1986 číslem 783. Je toto číslo konečné? Určitě ne.

Vždyť kolik států vzniklo jen rozpadem bývalého SSSR nebo Jugoslávie!

Některé státy sice již existovaly dříve a jen se obnovily, ale některé vznikly úplně nové.

Další otázkou je, zda FAZZ skutečně objektivně vystihuje všechna území, která se dají brát jako známkové země. A tady již narazíme. FAZZ například německé okupace zařazuje do samostatných známkových zemí, ale japonské okupace již ne. Totéž se týká různých lokálů nebo soukromých vydání.

Proto je nutné FAZZ v každém případě aktualizovat, což se výborně daří J. Markovi, který vydal již několik světadílů pod sdružením GEOPHILA. Aktualizovaný seznam známkových zemí podle kritérií FAZZu, (poplatného své době, kdy SSSR a Čína byly tabu), tedy bez lokálů, zpracoval přední sběratel P.Valdner. Tento seznam se dá najít na www stránce na adrese: www.znamkovezeme.wz.cz. Seznam je zpracován velmi seriózně, protože co se týká studia známkových zemí, věnuje se jim P. Valdner přes 40 let a dá se říci, že přes známkové země patří k největším světovým odborníkům. Jen tyto úvahy a informace by vydaly na samostatný článek, proto si něco řekneme o sbírání známkových zemí.

Když filatelista začne sbírat známky dle FAZZ, celkem rychle dá dohromady kolem 500 známkových zemí. Stačí navštívit prodejny filatelií. Potom se již musí nutně spojit s pokročilejšími sběrateli známkových zemí a vzácnější známky získat od nich. Povíme si něco o těch nejvzácnějších.

Můžeme začít Evropou. Z tohoto světadílu končí sběratelé většinou na švýcarských kantonech Zurich, Ženeva a Basilej. Problémem je, že to nejsou příliš vzácné známky, protože se pravidelně prodávají na zahraničních aukcích, ale jejich cena. Např. Basilej má katalogovou hodnotu 11.000 Euro, což je pro běžného sběratele naprosto nedostupné. Proto se u těchto 3 zemí sběratelé většinou spokojí replikami nebo padělky.

Romantika a tajemství známkových zemí - Vzácné známkové země


U Asie se dají charakterizovat jako vzácné staroindické Scinde, Shahpura, případně Jasdan, středoasijské Buchara a Chorezm a ve světových katalozích uváděná japonská okupace Andaman a Nicobarů.

Scinde jsou drahé známky z r.1852, které tvoří většinou otisky pečetí, Shahpura vydala 2 poštovní známky. Jasdan jedinou v roce 1942. Buchara je území bývalého SSSR , nyní Uzbekistánu a Turkmenistánu, Chorezm území Turkmenistánu. Japonská okupace Andaman a Nicobarů není uvedena ve FAZZ, ale jako okupace se dá regulérně do známkových zemí zařadit.

Romantika a tajemství známkových zemí - Vzácné známkové země

Romantika a tajemství známkových zemí - Vzácné známkové země


Známkové země Buchara, Chorezm a Mosquitské pobřeží jsou nejvzácnější známkové země dle FAZZu. Autorovi článku není nic známo o tom, že by se tyto státy někde prodávaly v aukci. Přes velmi nízkou katalogovou hodnotu jsou daleko vzácnější než například nejdražší ZZ Basilej 1845.

Jako ukázku vzácných čínských provincií uvádíme Anhwei , k vzácným lokálům patří třeba Nga Khe na území Vietnamu viz obrázky. Z afrických států dle FAZZu se nejhůře shání Ruanda, Urundi – přetisky Belgického Konga, Witu- Swahilsko a Mafia. Podstatně vzácnější jsou však lokální známky, zejména na území dnešní Jižní Afriky a Maroka.

Romantika a tajemství známkových zemí - Vzácné známkové země


Z amerického kontinentu se obtížněji shání Vancouver 1865 spíše pro svoji vyšší cenu, dále Cordoba 1858 jako provincie Argentiny, Mariňo 1903 a Carúpano na území Venezuely a různé varianty kolumbijských provincií. Vůbec se však nevidí Entre Rios, který nepochopitelně ve FAZZu chybí. Nejvzácnější ZZ je zde jednoznačně Mosquito Provisional 1890 na území Nicaraguy.

Romantika a tajemství známkových zemí - Vzácné známkové země

Romantika a tajemství známkových zemí - Vzácné známkové země


Ze světadílu Antarktis končívají sběratelé na Adélině zemi, Viktoriině zemi a Zemi krále Edwarda VII.

Adélina země je přetisk letecké známky Madagascaru v roce 1948, Viktoriina země je přetisk novozélandských známek VICTORIA LAND v r.1910 pro druhou Scottovu antarktickou výpravu. Země krále Edwarda VII. byla určena pro Shackletonovu výpravu v r. 1908 – 1909, která se však na místo určení vůbec nedostala. Bylo vytištěno 24.000 známek a vyrobeno asi 2000 dopisů.

Romantika a tajemství známkových zemí - Vzácné známkové země


Pokud by se měla shrnout obtížnost získávání známkových zemí dle FAZZu, tak je to jednoznačně Buchara, Chorezm a Mosquitské pobřeží. Ostatní státy o kterých jsme si napsali má většina pokročilých sběratelů známkových zemí ze zahraničních aukcí, nebo ze zahraničních filatelistických obchodů.

Pokud však vezmeme v úvahu objektivní seznam (viz výše), tak se do čela probojují čínská území.

Autor: Jaromír Petřík | 28. 9. 2005

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář

Související články


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223