Romantika a tajemství známkových zemí

Možná někdo z vás slyšel výraz "Známkové země". Co to vlastně je? Odborný nebo populární název? Dá se říci, že obojí. Jsou to státní území, které v historii poštovnictví vydaly svoje vlastní známky od počátku filatelie r. 1840 až dosud. Je v tom i kus velké romantiky vlastnit barevný "papírek" prezentovaný poštou ze všech území a koutů na světě, které od roku 1840 existovaly.

Říká vám například něco název "Kajmanské ostrovy?"

Tak pro mne začalo hledání po celé zeměkouli. Objevil jsem při tom desítky ostrovů i států, jejichž jména mě byla dosud neznámá nebo které jsem znal, ale nevěděl, kde leží. Avšak po Kajmanských ostrovech ani stopy. Až jsem konečně měl štěstí a objevil je v Karibském moři v Západoindickém souostroví, tam v té oblasti mezi Severní a Jižní Amerikou. A že na těchto ostrovech, které objevil Kolumbus roku 1503, měli čas od času své skrýše piráti a že ostrovy patří pod správu ostrova Jamajky.

Romantika a tajemství známkových zemí


Nebo název "Mafia?"

To není žert, Mafia skutečně existovala. Mafia byl malý ostrůvek jižně od Zanzibaru na africkém kontinentu, který byl obsazen britskými vojsky v prosinci 1914, v souvislosti s útokem na křižník Koenigsberg. Ukořistěné německé známky byly přetištěny na G.R. MAFIA. V roce 1915 byly stejným přetiskem označeny také známky indické polní pošty.

Romantika a tajemství známkových zemí


Další zajímavý název: "Ostrov Robinsona Crusoe?" Existuje, nebo ne?

Ano, pro ostrov, na němž žil Robinson Crusoe, byly také vydány poštovní známky. Abychom byli přesní, známky nevyšly výslovně jen pro tento ostrov, ale platily na celém chilském území. Šlo o známky Chile z roku 1905, které v roce 1910 byly opatřeny přetiskem "Islas de Juan Fernandez".

Ostrovy Juana Fernandese jsou od chilského pobřeží vzdáleny přes 600 km a jsou jakoby utopeny v Tichém oceánu. Své jméno dostaly po španělském plavci Juanu Fernandesovi, který je roku 1574 objevil. Pro svou odlehlost byly celkem neobydleny, a proto není divu, že v některých dobách sloužily za úkryt anglickým a holandským pirátům.

Romantika a tajemství známkových zemí


Nebo útočiště Fletchera Christiana, vzbouřence ze známé lodi Bounty - Ostrov Pitcairn? V roce 1954 zde bydlelo 136 obyvatel, převážně potomků Fletchera Christiana a místních domorodců.

Obyvatelům v současné době snad hrozí zánik, protože místní muži měli děti dle našich "civilizovaných zákonů" s nezletilými ženami a jsou vyšetřováni a souzeni na britském území, pod něž ostrov Pitcairn patří. Uvidíme, jak to dopadne!

Romantika a tajemství známkových zemí


Zaujaly vás známkové země? Pokud ano, tak pokračování příště.

Autor: Jaromír Petřík | 11. 3. 2005

Komentáře

"Známkové země" = odborný výraz

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223