Rok kohouta

Tradiční čínský kalendář zahrnuje časový úsek 60 let. To představuje přibližně dobu dvou oběhů planety Saturn kolem Slunce. Protože v té době planeta Jupiter oběhne kolem Slunce pětkrát, je kalendář rozdělen na pět cyklů, vždy po dvanácti letech, při čemž každý rok je pojmenován po jednom zvířeti.

Cyklus začíná rokem krysy. Dále následují rok býka, tygra, králíka, draka, hada, koně, berana, opice, kohouta, psa, a konečně vepře. Potom začíná cyklus opět od počátku rokem krysy.

Rok kohouta

8. února 2005 skončil rok opice, 9. únor je pak začátkem roku kohouta. Čínský Nový rok se odlišuje od gregoriánského kalendáře a leží mezi 21. lednem a 20. únorem. Řídí se podle druhého úplňku po zimním slunovratu. Proto se také mluví o novém lunárním roce. Novoroční svátek je nejdůležitějším z tradičních čínských svátků a je slaven Číňany po celém světě. S rozšiřující se komunitou Číňanů v mnoha zemích světa, vydává stále více poštovních správ zemí a oblastí známky s touto tematikou.

Většinou se jedná o známky, kde zvířata jsou však zobrazena jen symbolicky – stylizovaně, bez možnosti přesného taxonomického zařazení, obdobně jako je tomu u známek zobrazujících jednotlivé měsíce zvěrokruhu (zoodiaku).

Rok kohouta

Rok kohouta


Autor: Zdeněk Moravec | 26. 10. 2005

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223