Rembrandt Harmens van Rijn – 400. výročí narození

Rembrandt byl jedním z největších malířů evropské historie. Narodil se 15.7.1606 v Leidenu v rodině mlynáře jako deváté z deseti dětí. Po skončení základní školní docházky začal studovat na Leidenské univerzitě. Studia ale opouští a stává se žákem Jacoba van Swanenburcha a poté Jacoba Pynase. Ve dvaceti letech odchází Rembrandt do Amsterdamu. Oženil se Saskií, bohatou neteří obchodníka s obrazy. Nastává pro něj období štěstí a přepychu. Saskie však v roce 1642 umírá. Pro Rembrandta nastává těžké období života. Má potíže s financemi, upadá do bídy. Žije s Hendrickje, chůvou svého syna. Ke konci života se malíř upíná už pouze a jen ke svým obrazům. Zemřel 4.10.1669 v Amsterdamu a je pochován v kostele ve Westerkerku.

Rembrandt Harmens van Rijn – 400. výročí narození

Rembrandt vnesl do malířské tvorby šerosvit, způsob malby, který pracuje s kontrasty světla a stínu. Za svůj život namaloval nesmírné množství obrazů a pláten, mezi nimi velké množství autoportrétů. Odhaduje se, že vytvořil na 800 obrazů, 300 grafických listů a 2000 kreseb.

Rembrandt Harmens van Rijn – 400. výročí narození

Některá z jeho významných děl: Noční hlídka, Hodina anatomie doktora Tulpa, Rabín (ve sbírkách Národní galerie v Praze), Jeremiáš truchlící nad zkázou Jeruzaléma, Aristoteles přemýšlí nad Homérovou bystou, Syndikové, Betsabé s dopisem s dopisem krále Davida, Simeon s Ježíškem, Flóra.

Rembrandt Harmens van Rijn – 400. výročí narození


Autor: Zdeněk Töpfer | 6. 9. 2006

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223