Recenze knihy Weipert falzum

Datum vydání: 12. 1. 2012


Na filatelistické výstavě ve Vysokém Mýtě 2011 se v třídě literatury jako exponát objevila kniha od Zdeňka Filípka Weipert falzum (Vejprtská falza). Tato kniha získala zlatou medaili, tedy vysoké ocenění. Určitě bude zajímavé si o této knize něco říct.


O Vejprtských falzech toho bylo napsáno hodně. Vzniklo hodně pověstí, zaručených zpráv, fám atd. Zdeněk Filípek se ve svojí knize drží pouze prokazatelných faktů, tzn., že padělatel a tiskárna dodnes nejsou známi.
Dá se říci, že tato falza vznikla v Německu, někdy v druhé polovině roku 1919. Nejčastější použití těchto falz je listopad 1919. Jednalo se o známky s motivem Hradčan.
Nejprve byly zjištěny poštou prošlé padělky nominálních hodnot 100h a 200h. Následovaly padělky 300h. Další upotřebené padělky jiných nominálních hodnot již nalezeny nebyly. Ještě byly nalezeny nepoužité padělky nominálu 25h.
Kniha Z. Filípka obsahuje jedinečnou obrazovou dokumentaci těchto nesmírně vzácných falz ke škodě pošty. U každého nominálu jsou vyobrazeny přesné identifikační znaky v porovnání s pravými známkami. Nechybí ani vyobrazení unikátního nepoužitého čtyřbloku nominálu 25h.
Knihu uzavírá katalogové ocenění těchto falz, které se pohybuje v desítkách až stovkách tisíc Kč s popisem stupně kvality těchto padělků.
Text je v českém, německém a anglickém jazyku.
Určitě doporučujeme tuto knihu pro sběratele nejen Hradčan, ale i československých známek první republiky. Vždyť Vejprtská falza Hradčan patří k nejslavnějším falzům čs. známek vůbec.


Zdeněk Filípek před svým exponátem Weipert falzum na výstavě ve Vysokém Mýtě


Autor: Jaromír Petřík

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz