Rakouské poštovní autobusy

Když jsem nedávno projížděl sousedním Rakouskem, na horských silnicích jsem potkával tzv. Poštovní autobusy (POSTBUS). Není to rakouská zvláštnost, podobné autobusy můžeme potkávat ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku (Postauto), Německu (Postbus), atd. Poštovní autobusy jsou považovány za motorizované pokračovatele poštovních dostavníků.

Provoz poštovních autobusů byl v Rakousku zahájen 6.srpna 1907 na lince Neumarkt-Predazzo v jihotyrolských Dolomitech. V tomtéž roce pak na lince Linec-Eferding. Vyobrazení poštovních autobusů nacházíme na několika rakouských poštovních známkách – viz. přiložené obrázky. Ve službách rakouských poštovních autobusů se vystřídala vozidla věhlasných značek jako Austro-Daimler, Austro-Fiat, ÖAF, Gräf & Stift, Fross-Büssing, Lohner, Perl, Puch, Saurer und Steyr. Technická řešení za zplynulých víc než 100 let by vydaly za samostatné pojednání.

Rakouské poštovní autobusy

Rakouské poštovní autobusy

Když si Rakousko v roce 2007 připomínalo 100. výročí poštovních autobusů, provozovatelem autobusů již nebyla Rakouská pošta. V roce 2000 byly na základě novely o poštovních službách předány státnímu holdingu ÖIAG. V roce 2002 přešel provoz poštovních autobusů pod železnici, do Rakouských spolkových drah.

Rakouské poštovní autobusy

Rakouské poštovní autobusy


Autor: Jaroslav Tomandl | 17. 7. 2015

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223