Rakouská skleněná známka

Dne 10. června 2016 vydala rakouská pošta skleněnou známku (OBR.1). Není to poprvé, kdy rakouská pošta používá jiný materiál než obvyklý papír. O tom však až příště.

Rakouská skleněná známka
Obr. 1

Dnes bych se rád soustředil na novinku v nominální hodnotě 6,30 EUR, věnovanou rakouskému lidovému umění 19. století – tradiční podmalbě na sklo. V té době nejobvyklejší byly náboženské motivy. Tak je tomu i u této známky. V tradičním prostředí zdobily obrázky na skle zdi venkovských kapliček a kostelíků, i venkovská obydlí. Název emise zní: GLASMARKE – PIETA MIT KREUZ (Skleněná známka - Pieta pod křížem). Červnové vydání Filatelistického zpravodaje rakouské pošty podrobně pojednává jak o historii lidové malby na sklo, tak o technice použité při výrobě skleněné známky. Zhotovením skleněných známek byla pověřena vídeňská porcelánka Augarten. V prezentaci skleněné známky je zmiňován původ skla používaného v 19. století k tradiční podmalbě na sklo – šumavské sklárny.

Tyto náboženské obrázky vytvořené tradiční podmalbou na sklo zdobily i české, moravské i slovenské chaloupky našich předků (viz. například vánoční známku Slovenska z roku 1994 Pofis č.45 – OBR.2).

Rakouská skleněná známka
Obr. 2


Autor: Jaroslav Tomandl | 28. 6. 2016

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223