Prvolety

Prvolety – slangový aerofilatelistický výraz pro poštovní zásilky přepravené u příležitosti otevření nové letecké linky. Kdo ví, jak se dnes tato disciplina vyvíjí?

Dodnes rád vzpomínám na jednu ze aerofilatelistických výstav, která se v roce 1967 konala v Bratislavě (viz. podrobná informace na:
http://www.postoveznamky.sk/osobnosti_vystava_AERO_1967.php).

Začínal jsem tehdy brát filatelii vážně a tak jsem se mezi bratislavskými filatelisty „obšmítal“ . Díky tomu jsem pomáhal při stavbě výstavních rámů a dalších pracích souvisejících s přípravou výstavy. S obdivem jsem sledoval známého českého aerofilatelistu pana Bedřicha Kavan, jak připravoval filatelistické zásilky pro výstavní let Bratislava-Praha. Byl jsem v blízkosti uznávaných filatelistů, jakými byli Ladislav Novotný, Miloš Müller, Dr.Severín Zrubec a další. Jistý čas, pod vlivem této výstavy jsem se pokoušel o aerofilatelii, včetně přípravy zásilek. Později jsem přesedlal na lodní poštu (to víte, syn námořního kapitána) a té jsem spolu s námětem LODĚ zůstal věrný dodnes.

Několik aerofilatelistických celistvostí jsem si na památku ponechal. Jednu z nich Praha-NewYork z roku 1946 přikládám, včetně rubové strany, aby bylo vidět též příchozí razítko do New Yorku. Je to důležitá součast aeroflilatelistického dopisu, která dokladuje, že dopis skutečně „letěl“.

Prvolety

Prvolety


Autor: Jaroslav Tomandl | 23. 1. 2013

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223