První československé poštovní známky

28. října 1918 vznikla samostatná Československá republika, která neměla k dispozici vlastní poštovní známky, a proto bylo rozhodnuto, že prozatím zůstanou v platnosti rakousko uherské známky, kterých byl dostatek. Tyto známky jsou tedy předběžnými československými známkami.

První československé poštovní známky


První československé poštovní známky v naší historii svobodné republiky jsou výplatní známky s obrazem Hradčan. První známka má hodnotu 5h a je zelená, druhá má 10h a je červená. Tyto známky byly vydané 18. prosince 1918 a tedy necelé dva měsíce po vzniku ČSR.

První československé poštovní známky


Autorem návrhů byl malíř Alfons Mucha. Určitě jeden z nejvýznamnějších umělců tehdejší doby. Jeho díla byla proslulá po celém světě. Jeho styl byl unikátní a tak není divu, že známky Hradčany jsou prvotřídní a nádherné. Je sice pravda, že Alfons Mucha neměl žádné zkušenosti s tvorbou známek, ale zhostil se tohoto činu prvotřídně.

Hradčany jsou mezi sběrateli velice vyhledávané a oblíbené. Je mnoho sběratelů, kteří Hradčanům věnovali všechen svůj čas a existuje hodně specializovaných sbírek. Hradčany jsou prostě nádherné známky.

Autor: Zdeněk Jindra | 1. 2. 2003

Komentáře

Bez názvu

Opravdu první ČS známky?

První československé poštovní známky

J. Obrovský

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223