První československá loď Legie ve druhé světové válce

Námětoví filatelisté hovoří o tematických souvislostech. Co tím chci v souvislosti s první československou námořní lodí LEGIE říct?

Dne 9.12.2003 jsem na těchto stránkách smutně konstatoval, že naše první námořní loď LEGIE, spjatá s návratem Československých legií do nové vlasti, zatím nenašla odezvu v emisní činnosti České pošty. Proto bych chtěl připomenout ještě jeden historický okamžik spojený s touto lodí a jejím koncem.

Loď byla v roce 1933 prodána do Řecka a nový majitel, společnost Charalambos N. Pateras and C. Michalos – Piræus, ji překřtil na LILY.

Naše stará dobrá LEGIE pak ve druhé světové válce jako LILY sloužila v konvojích, když ji 9. března 1942 německá ponorka U-587 (pod velením Ulricha Borcherdta) poslala ke dnu. Loď plula v konvoji číslo ON-68 na trase Londýn – Belfast Lough – Halifax. 470 námořních mil od cíle plavby – kanadského přístavu Halifax – byla zasažena jedním nebo dvěma torpédy.

Díky britskému aršíku (viz. obrázek), který připomíná konvoje za druhé světové války, jsem si mohl vytvořit albový list (využijíc tematickou souvislost mezi pohlednicí a známkovým aršíkem), věnovaný této naší slavné lodi. A to přesto, že její konec byl pod řeckou vlajkou.

První československá loď Legie ve druhé světové válce

První československá loď Legie ve druhé světové válce


Autor: Jaroslav Tomandl | 17. 6. 2016

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223