Provizorní vydání Mikulovic ve Slezsku

Datum vydání: 4. 8. 2023


Obec Mikulovice ve Slezsku leží v severní části Čech asi 10 km od dřívějších německých hranic. Technicky náležela do okresu Jeseník (Freiwaldau). Obec byla významné rekreační a průmyslové středisko Sudet. Naprostá většina z tehdejších 3 300 obyvatel byli Němci. 


 Dobová pohlednice Mikulovic ve Slezsku. 


Troška historie 


Mikulovice (Niklasdorf) a sousední Vidnava (Weidenau) se v druhé polovině září 1938 staly dějištěm mnoha roztržek a bojů mezi československými vojáky a Freikorps. Mnoho místních uteklo před boji do lesů a německého pohraničí. Již od 22. - 24. 9. 1938 se povedlo částečně a bez bojů vytlačit sudetským Němcům a Freikorps české jednotky z vesnic ležících v okrese Jeseník (Freiwaldau). 22. září několik stovek příslušníků Freikorpsu obsadilo město Vidnava. Dva čeští pohraničníci padli a mnoho jich bylo zajato. Freikorps měli jednoho mrtvého. Při obsazování poštovního úřadu zemřeli  4 čeští zaměstnanci. Nakonec byli Češi násilím zatlačeni až za Písečnou (Sandhübel), a proto se mohlo hodně uprchlíků vrátit z okolních lesů. 


Defilující jednotky Freikorps 


Během bojů o Mikulovice samotné uprchl před Čechy i sudetoněmecký vedoucí pošty a vzal si s sebou většinu zásob československých známek. 


Celá oblast Mikulovice byla v období od 24. 9. 1938 až do 6. 10. 1938 dočasně autonomní oblast, dokud do ní nevstoupil Wehrmacht (jako Aš a Rumburk). Nevládla tam ani Praha ani Berlín a v celé oblasti měli zákonodárnou moc SDP a Freikorps. 


Kromě policie a soudu se snažili noví vládci oblasti uvést do chodu i poštu. Protože se dříve zmíněný uprchlý poštmistr, který měl s sebou většinu známek vyšších hodnot, ještě nevrátil, rozhodla se SDP použít pro přetisk známky z okolních trafik a prodejen. Našlo se malé a velice různorodé množství kolem 8 000 – 9 000 kusů většinou nízkých hodnot. Proto má provizorní vydání Mikulovic tak malý náklad, obsahuje již poštovně neplatné československé známky a má obrovskou až nelogickou různorodost. 


Poté co Freikorps nadobro vyhnali české jednotky, se sudetští uprchlíci začali vracet z okolních lesů a německého pohraničí, včetně uprchlého poštmistra se zachráněnou zásobou známek. Jeho nepřítomnost trvala přesně 6 dní, během kterých byl poštovní úřad podobně jako v Karlových Varech chvíli obsazen Freikorps a pak zase Čechy. I tyto známky byly přetištěny a prodávány na poštovních přepážkách. Poštovní schránky a pobočky v době převratu nefungovaly. Všechny dopisy musely nejdříve na kontrolu na stanoviště Freikorps a poté byly odneseny na Poštovní úřad. Stejně to platilo na všech pobočkách a v dalších obcích. 


Přetisky Mikulovic 


Mikulovické provizorní vydání obsahuje asi 120 dosud známých známek a má poštovní platnost od 28. 9. 1938 do 6. 10. 1938.


Zakázku na přetisk známek v černé barvě a hodnotě 1; 1,20; 2; 4,50 koruny obdržela z rukou velení Freikorps dnes neznámá tiskárna v krajském městě. 


Přetisk byl proveden knihtiskem a bez ohledu na předchozí hodnotu známek a jejich poštovní platnost. (Knihtisk je charakteristický svou vahou. Na druhé straně známky je zřetelně vidět vytlačená nominální hodnota). 



Přetištěné známky byly prodávány na poštovních přepážkách jen 4 dny a to od 28. 9. 1938 do 1. 10. 1938. Známky se začaly prodávat 28. 9. 1938 v sobotu, ale oficiálně se považuje za první den pondělí, 30. 9. 1938. Dr. Hörr uvádí, že existují i dopisy ze dne 28. 9. 1938, kdy byla korespondence pod rouškou tmy převážena na motorce jednotkami Freikorps oblečenými v civilu až do Hlucholaz (Ziegenhals), kde byla překládána do poštovních aut. 


Poštovné bylo ustanoveno takto: 


1. Pohlednice uvnitř obsazených území. 1 koruna

2. Dopisy uvnitř obsazených území. 1,20 koruny

3. Dopisy do Říše a mezinárodní. 2 koruny

4. Spěšné dopisy a dopisy s dodejkou. 4,50 koruny


Existuje dokument uveden v knize "Die Postwerzeichnen des Sudetenlandes", který potvrzuje oficiální platnost přetisků. V českém překladu zní takto: 


Tímto se potvrzuje, že během osvobození v obci Mikulovice, jejíž poštmistr utekl a zamkl skříň se známkami, což vedlo k jejich nedostatku, byly přetištěny známky různých hodnot. Počet provizorně přetištěných známek je malý. 


Mikulovice, 30. října 1938  Velitel úderné skupiny, která osvobodila Mikulovice. 


Dokument z knihy "Die Postwerzeichnen des Sudetenlandes" potvrzující poštovní platnost Mikulovických přetisků. Podepsáno velitelem Freikorps. 


Dle vydání "Die Poswerzeichnen des Sudetenlandes 1941" existovalo zhruba 71 přetisknutých známek. Vydání této knihy z roku 1963 už ale uvádí přes 110 známých přetisků. 


V Mikulovicích se přetiskovaly pásky a existují obrácené i posunuté přetisky. 



Poštovní razítko Mikulovic


Podle knihy "Sudeten-Deutsche Befreiungs-Stempel 1939" používaly Mikulovice české razítko typu "4 a" s písmeny "a" a "c" v černé barvě. 



Československá razítka: 


Mikulovice ve Slezsku - s písmeny - a, c Nacionalizovaná razítka: 

Niklasdorf - s písmenem - b 


Oslavná razítka:  

Die befreite sudetendeutsche Marktgemeinde Niklasdorf - červená a fialová Der sudetendeutsche Marktfleden. Niklasdorf - fialová 



Vyobrazení některých přetisků 



Aršíky



Poštovní celistvosti 


Dle dlouhodobého výzkumu Dr. Hörra, jak uvádí v knize "Die Poswerzeichnen des Sudetenlandes 1963", existuje něco mezi 300 - 320 poštou prošlými ceninami s Mikulovickým přetiskem a z toho zhruba 90 - 100 expresních psaní. 



Zdroje: 

1. Handbuch der Sudetenphilatelie, Gerhard A. Späth (2021)

2. Die Postwerzeichnen des Sudetenlandes, J. Hugo Hörr (1941/1963)

3. Michel – Deutschland-Spezial (2021)

4. Sudeten-Deutsche Befreiungs-Stempel, Julius Bochmann (1939)



Autor: Radim Motyčka

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz