Primitivní padělek chybotisku 50/50

Jedna z našich nejvzácnějších známek chybotisk DL49AX 50/50 doplatní - Osvobozená republika byla náhodou nalezena přibližně v počtu 20 kusů. Všechny doposud objevené exempláře mají razítko PRAHA 14 / 4a nebo s datem 6. 1. 1928.

Tento chybotisk se již od počátku setkával s velkým počtem padělků a napodobenin. Padělky přetisku na pravé známce dokáže rozeznat především znalec. Padělek, o kterém nyní píšu, by měl rozeznat každý sběratel. Doposud jsem se domníval, že většina sběratelů tyto padělky zná, ale na portálu Sběratel.com se toto téma dokolečka rozebírá kolem aukcí na Aukru, které mají podobné popisky tomu dole. Cituji text aukce a zveřejňuji obrázek.

Sbírka známek ČSR 1918 - 1938 S TAJEMSTVÍM !!!!!

Sbírka razítkovaných a neupotřebených známek ČSR 1918 – 1938 na 28 listech a jedné černém „destičce“, která obsahuje populární přetisky KONGRES a SLET. Na prvních 7 obrázcích vybrané listy, na posledním obrázku všech 28 listu. Pozornost si zasluhuje šestý obrázek. Známka vlevo, to by byla „bomba“, kdyby...


Primitivní padělek chybotisku 50/50

Ano, kdyby se nejednalo o jednoduchý ba přímo primitivní padělek se zakreslenou jedničkou v hodnotě 150 h. Přitom stačí málo! Podívat se jak vypadá klasická 50 h známka, která má nulu širší a s čárama. 150 h má nulu užší a bez čárek! Pro porovnání opět zveřejňujeme obrázky.

Primitivní padělek chybotisku 50/50Primitivní padělek chybotisku 50/50

Na portálu Sberatel.com se znovu rozběhla zajímavá diskuze přímo na tomto odkazu. Píšu znovu, protože něco podobného ve stejném stylu se dělo již dávno. Stejný cíl prodejce, někdy i s chytřejšími popisky! Zveřejnit v aukci - sbírku, kde bude velký obrázek "údajného" chybotisku a co nejvíce navýšit cenu od nepozorných sběratelů, kteří se domnívají, že se jedná o pravý chybotisk. Aneb lidičky poperte se o "raritu za pakatel".

Jednoduše trik, který byl používán již po několik generací. Stačí si přečíst Filatelii, kde jsou dost často příběhy lidí, kteří kupovali partie známek za vysoké částky s tím, že si náhodou všimli 50/50 a doma po prozkoumání zjistili, že se jedná o zamalovanou jedničku - tedy jednoduchý padělek.

Prosíme tímto všechny čtenáře Infofily zapamatujte si jak vypadá především nula 50 h známky z tohoto obrázku a vedle ní 150 h známka a již nikdy se Vám nemůže stát, že lehce naletíte. Bohužel je to již ohraný trik a tak doporučuji prodejcům na Aukru dejte s tím laskavě pokoj škodíte naší filatelii! Děkuji.

Autor: Zdeněk Jindra | 22. 3. 2010

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář