Přeptáčkováno u známky Dětem 1948

Název tohoto drobného příspěvku zní nefilatelisticky a humorně, ale výstižnější nemohl být. Všichni sběratelé známek Československa znají známky Dětem z roku 1948. Konkrétně známku s katalogovým číslem 496.

Tato známka má nominální hodnotu 3 Kč+1Kč (příplatek pro děti) a zobrazuje děvčátko. Již v době vydání se o této známce mluvilo díky netradiční úpravě. Prvotní návrh známky od Svolinského zveřejňujeme.
Přeptáčkováno u známky Dětem 1948
Původní návrh K. Svolinského

Rytecky známku dle návrhu provedl J. Švengsbír. Prohlédnete-li si kmen stromu na finálním provedení pozorněji, zjistíte, že je moderně přerušen. Původní návrh měl ještě dva opeřence. Po vyrytí bylo ale shledáno, že celek je „přeptáčkován“. Ptáček na klíně děvčátka byl na moletě odstraněn celkem snadno a beze stopy. Zatímco ten za děvčátkem u stromu byl menším oříškem. Rytec odrýpl hlavičku a ocásek a více se s tím asi již dělat nedalo. Finální výsledek retuše je vidět na obrázku a v našich sbírkách, kde je strom hezky ve vzduchu a jako by měl každou chvilku spadnout. Rozhodně musíme uznat, že je to zajímavost naší známkové tvorby.

Přeptáčkováno u známky Dětem 1948


Autor: Zdeněk Jindra | 23. 12. 2009

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223