Nabídka našeho eshopu

Rakousko - čistá - č. 937-940

Rakousko - čistá - č. 937-940

  • Cena: 315 Kč

Pražský hrad v umění poštovní známky

Pražský hrad je symbolem minulosti i přítomnosti naší země. Stal se inspirací řady výtvarných děl domácích i zahraničních. Zůstává také přebohatou pokladnicí motivů pro tvůrce poštovních známek. Výstava veřejnosti představí více než devadesátiletou tradici české známkové tvorby ve spojení s předměty ze sbírek Pražského hradu.

„Pražský hrad v umění poštovní známky“ je název unikátní výstavy, kterou připravuje Česká pošta, s.p., a Poštovní muzeum ve spolupráci se Správou Pražského hradu pro milovníky filatelie, umění či historie. Výstava bude veřejně přístupná od 12. května do 1. srpna 2010 v prostorách Pražského hradu, v Tereziánském křídle Starého královského paláce.

Jak samotný název napovídá, výstava představí především více než stovku našich poštovních známek, jejichž námětem se stal Pražský hrad. Jeho panorama, obrysy věží, architektonické detaily, zahrady, sochy a obrazy, to vše bylo ve známkové historii transponováno rukama předních českých rytců a převedeno do drobné grafiky. Zajímavé bude rovněž porovnání různých technik tisku poštovních známek.

Návštěvníci se seznámí s historií poštovních známek i s postupem jejich tvorby: od originálních výtvarných návrhů přes liniové rozkresby či rytecké a tiskové desky až po vytištěné známky. Budou moci porovnat umělecká díla, která sloužila jako předlohy, a náročnou transpozici do ocelorytiny drobného formátu. Mezi umělce, kterým byl Pražský hrad inspirací, patří např. A. Mucha, M. Švabinský, C. Bouda, K. Svolinský, J. Švengsbír, J. Liesler, K. Herčík, I. Kulhánek.

Tvůrci mnohých poštovních známek - Alfons Mucha, Max Švabinský, Cyril Bouda, Vratislav Hugo Brunner, Karel Dvořák, Karel Svolinský - byli současně autory významných realizací (vitráže, mozaiky, plastiky, kamenosochařská výzdoba) na Pražském hradě. Součástí výstavy budou i předměty ze sbírek Pražského hradu a Metropolitní kapituly u sv. Víta. Výstava tak zajímavě spojuje krásu známkové tvorby a bohatství fondů dvou státních sbírek, čímž mohou návštěvníci výstavy získat nové impulsy pro procházku Pražským hradem.

U příležitosti výstavy vychází známka České republiky s námětem panoramatického pohledu na Pražský hrad, včetně obálky prvního dne vydání (FDC).

Po celou dobu výstavy bude na poště Praha 012 – Hrad používáno příležitostné razítko s textem "Pražský hrad v umění poštovní známky, Praha 012-Hrad". Je na něm vyobrazena Matyášova brána.

Pražský hrad v umění poštovní známky


Autor: Zdeněk Töpfer | 23. 4. 2010

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Katalog poštovních známek World Philately 2022 a Encyklopedie filatelie na flash disku

Katalog poštovních známek World Philately 2022 a Encyklopedie filatelie na flash disku

  • Cena: 999 Kč
Ceník poštovních známek - katalog World Philately 2022 - 9 zn. zemí na DVD

Na DVD je devět známkových zemí - ČSR (1918-1939), ČSR (1945-1992), ČR (1993-2021), SR (1993-2021), Protektorát ČaM (1939-1945), Slovenský stát (1939-1945), Rakousko (1850-1918), Rakousko (1918-1938), Uhersko (1871-1918).

  • Cena: 949 Kč