Pražský hrad - Tintoretto

Datum vydání: 16. května 2012
Název emise: Pražský hrad - Tintoretto
Nominální hodnota: 30 Kč
Katalogové číslo: 721
Výtvarný návrh: Tintoretto (Jacopo Comin)
Rytina: Miloš Ondráček
Tiskové listy:á 4 ks známek
Rozměr obrázu známky: 40 x 50 mm
Druh tisku: ocelotisk z plochých desek v barvách okrové, růžové, světlehnědé, šedé a černé

Pražský hrad - Tintoretto

Námět známky:

Na známce je vyobrazen obraz Bičování Krista.
Pražský hrad - odvěký symbol českého státu - je nejvýznamnější českou památkou a zároveň jednou z nejvýznamnějších kulturních institucí. Byl založen pravděpodobně již kolem roku 880 knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců. Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad největším souvislým hradním komplexem na světě, rozkládá se na ploše téměř 70 000 m² a je také zapsán v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Tvoří rozsáhlý soubor paláců a církevních staveb rozmanitých architektonických slohů - od románských staveb z 10. století přes gotické úpravy 14. století, zásahy známého slovinského architekta Josipa Plečnika v období tzv. první republiky po nejnovější úpravy z konce XX. století.
V obrazárně Pražského hradu se nachází sbírka výtvarného umění, která obsahuje téměř čtyři tisíce obrazů, kreseb a grafik různého stáří a kvality. Mezi obrazy, historicky spjatými se starou obrazárnou Pražského hradu, jsou významné práce proslulých umělců. Nejvíce je obvykle ceněna Tizianova Toaleta mladé ženy, Rubensovo Shromáždění olympských bohů nebo Tintorettovo Bičování Krista. Výřez z posledně jmenovaného obrazu od Tintoretta (vlastním jménem Jacopo Comin, též zvaný Robusti) byl vybrán jako námět poštovní známky v rámci obnovené emise s tematikou umění na Pražském hradě.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou je vydávána obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka. V obrazové části obálky je postava ženy z Tintorettova obrazu Zvěstování. Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě šedomodré. Na razítku je v kružnici detail rámu obrazu Bičování Krista a text: Praha, 16. 5. 2012.
(zdroj www.cpost.cz)

Pražský hrad - Tintoretto

Pražský hrad - Tintoretto

Pražský hrad - Tintoretto

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 19. 5. 2012

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223