Pražský hrad - Paolo Caliari, Veronese

Datum vydání: 28. 5. 2013


Datum vydání: 15. května 2013
Název emise: Pražský hrad - Paolo Caliari, Veronese: Portrét zlatníka a antikváře Jakoba Königa
Nominální hodnota: 25 Kč
Katalogové číslo: 764
Výtvarný návrh: Paolo Veronese
Rytina: Miloš Ondráček
Tiskové listy:á 4 ks známek
Rozměr obrázu známky: 40 x 50 mm
Druh tisku: pětibarevný ocelotisk z plochých desek v barvě černé, okrové, červené, hnědé a modré


Námět známky:

Obraz Portrét zlatníka a antikváře Jakoba Königa.
Paolo Veronese byl italský renesanční malíř žijící v 16. století. Paolo Caliari (též Cagliari), zvaný podle místa narození „Veronese“, byl italský malíř žijící v letech 1528 – 1588. Malovat se učil od místního mistra Antonia Badile, který vyznával konzervativnější podobu renesančního umění. Tento tradicionalizmus zůstal Paolu Veronesemu vlastním po celou dobu kariéry i po jeho přesunu do Benátek v roce 1553.
Počátky jeho benátské tvorby v letech 1555 – 1565 definuje kontrastní kompozice světla a tmy na jeho obrazech. Důkazem jsou plátna z italského kostela Svatého Sebastiána. Protiklad světlých a tmavých ploch vytváří dojem plastičnosti a je patrný zejména v nástropních malbách. Vrcholu své tvorby dosahuje Paolo Veronese v letech 1565 – 1580, kdy se již jako uznávaný benátský malíř věnuje umírněnějším kompozicím. Z tohoto období pochází i obraz vystavený v Obrazárně Pražského hradu, který zachycuje podobu německého zlatníka Jakoba Königa působícího v Itálii ve službách císaře Rudolfa II.
Již za svého života byl řazen do trojice největších malířů své doby, kdy Tizian maloval svá hluboce spirituální díla, Tintoretto ztělesňoval základy manýrismu a Veronese byl posledním malířem slavnostního života v Benátkách. Jeho dekorativní barevnost je patrná v 18. století v malbě G. B. Tiepolla či v obrazech P. P. Rubense a pro současnost ho znovu objevil v 19. století P. Cézanne. Touto známkou pokračuje znovuobnovená emise Pražský hrad.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou je vydána obálka prvního dne vydání a razítko prvního dne vydání.
(zdroj www.cpost.cz)
Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra
ZdenekJindra@infofila.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz