Pražský hrad - Hans von Aachen - Hlava dívky

Datum vydání: 27. května 2015
Název emise: Pražský hrad: Hans von Aachen – Hlava dívky
Nominální hodnota: 34 Kč
Katalogové číslo: 850
Rytina: Miloš Ondráček
Tiskové listy: á 4 ks známek
Rozměr obrázu známky: 40 x 50
Druh tisku: ocelotisk z plochých desek v barvách černé, červené, okrové, hnědé a modré

Pražský hrad - Hans von Aachen - Hlava dívky

Námět známky:

Na známce je Aachenův obraz z roku kolem 1600, Hlava dívky, který je v expozici Obrazárny Pražského hradu.

Hans von Aachen byl německý malíř období manýrismu. Narodil se v roce 1552 v Kolíně nad Rýnem, zemřel 4. března 1615 v Praze. Pochován je v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.

Základního malířského vyučení se mu dostalo v Kolíně nad Rýnem u Nizozemce Georga Jerrigha. Svůj osobitý styl, založený především na portrétním mistrovství, však získal a k virtuozitě dovedl až v Itálii pod vlivem jednak nizozemských umělců usazených v Římě, především Paola Veroneseho. V Itálii pobýval od roku 1574, zde si vydobyl určité postavení a zdejší prestižní zakázky (Portrét vévody Franceska de Medici; Giovanniho da Bologni aj.) mu přinesly pozvání na mnichovský dvůr, kde pracoval v letech 1588 – 1596 pro Viléma V. Bavorského.

Císař Rudolf II. se snažil získat Hanse von Aachena do svých služeb a k trvalému pobytu v Praze, tehdy metropoli Svaté říše římské, po několik let. Umělec svá díla pro císařské sbírky tvořil již od první návštěvy Prahy v roce 1588. Na dvůr Rudolfa II. se však přestěhoval až v roce 1597. Tvořil podobizny (několik portrétů Rudolfa II., Portrét děvčátka, Portrét císaře Matyáše), ale i mytologické, alegorické, náboženské a žánrové výjevy (Vítězství Spravedlnosti, Zvěstování P. Marii, Osvobození Andromédy). Byl vynikající kreslíř, malíř se suverénním rukopisem, mistr elegantních postav, tvůrce oblíbených žánrových scén, často velmi realistických, někdy až překvapivě nepřikrášlených. Především však byl vynikající portrétista, jenž dovedl v portrétech vystihnout víc než jen fyzickou podobu.

Na Rudolfově dvoře však Hans von Aachen působil nejen jako malíř. Jako císařův důvěrník byl pověřován i různými diplomatickými i obchodními misemi, především v Itálii, kde uměnímilovnému císaři dojednával zajímavé akvizice. Do Rudolfovy sbírky pomohl získat nejlepší soudobá i starší díla, z nichž některá jsou ve sbírkách Pražského hradu dodnes, např. obrazy italských mistrů – Tiziana, Veroneseho, Tintoretta aj.

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka. V obrazové části obálky je detail z  obrazu Minerva uvádí Apollona. Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě hnědé. Na razítku je taktéž detail z kresby Minerva uvádí Apollona a text: Praha, 27. 5. 2015.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)

Pražský hrad - Hans von Aachen - Hlava dívky

Pražský hrad - Hans von Aachen - Hlava dívky

Pražský hrad - Hans von Aachen - Hlava dívky

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 27. 5. 2015

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223