Nabídka našeho eshopu

Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

  • Cena: 450 Kč

Poštovní známky a smrt

Tento nadpis zní poněkud divně, snad až morbidně. Vždyť, pokud pomineme afghánské písaře, kteří olizovali známky s jedovatým lepem, nebo vynecháme zločiny z finančního prospěchu či sběratelské vášně, jak jinak by mohly mít poštovní známky na svědomí lidský život?

Popíši Vám příběh rakouského tvůrce známek profesora Wilhelma Dachauera, který se chtěl zavděčit nacistům a Hitlerovi, ale zaplatil za to životem.

Psal se rok 1937 a jednalo se o známky pro blahopřejné dopisnice a dopisy v hodnotě 12 a 24 grošů. Jejich tvůrcem byl již uvedený profesor Wilhelm Dachauer. Vzhledem k jejich poslání se rozhodl pro obraz vázy s růžemi. Ta byla umístěna ve středu známky, zatímco po stranách byly kresbičky se symboly jednotlivých měsíců.

Těžko říci, co vedlo profesora Dachauera k tomu, že do jedné z růží ukryl portrét Adolfa Hitlera. Rakouští filatelističtí publicisté to vysvětlují tím, že výtvarník zřejmě podlehl mohutné agitaci fašistů, která předcházela „anšlusu“ a sám byl vyznavačem této ideologie. Svoje přesvědčení tajně vyjádřil při tvorbě známek. Možná si chtěl Dachauer připravit cestu ke své budoucí kariéře. Opak se však stal pravdou.

Nedlouho potom, kdy německé jednotky bez vyhlášení války vpadly do Rakouska, byl servilní tvůrce blahopřejných známek zatčen a odvezen do koncentračního tábora. Nebylo mu nic platné, že se oháněl svou propagací Hitlera ještě předtím, než bylo Rakousko obsazeno. Kupodivu to pro něj byla přitěžující okolnost.

Obraz se totiž při zmenšení na známce rozlil tak, že ukrytý Hitlerův portrét představoval spíše ošklivou vůdcovu tvář. A něco takového se nepromíjelo. Bylo přece jen problematické za tvorbu známky dát rovnou trest smrti, tak jej nacisté poslali do koncentračního tábora, kde profesor Dachauer zemřel. Místo slávy – krutá smrt!

Jeho známky s Hitlerovým zdeformovaným portrétem zůstaly, mezi Rakušany ani mezi filatelisty jiných zemí oblibu nezískaly. Známky jsou běžně dostupné, určitě je má ve své sbírce většina sběratelů známek Rakouska (Michel č. 658, 659), ale možná ne každý zná autora těchto známek a jeho tragický osud.

Posuďte sami, zda si tvůrce známek zasloužil tak krutou smrt!

Poštovní známky a smrt


Autor: Jaromír Petřík | 6. 12. 2005

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Albové listy A4 Československo (1945-1992), nezasklené, zvýhodněný komplet (742), 10x desky, 10x archivní box,

Československo 1945-92, zvýhodněný komplet-plná verze (742 listů) + 10 ks desek se zlatotiskem a archivními boxy (zaplatíte pouze 9 ks desek a archivních boxů a 1 desky a 1 arch.box získáváte zdarma)

  • Cena: 12143 Kč
Zásobník na známky STAMPS - A4 - 32 stran - 361 242

Zásobník na známky STAMPS - A4 - 32 stran - 361 242

  • Cena: 519 Kč