Pozvánka na výstavu EUROSPACE 2016

Vážení kolegové,

dovolte mi, abych Vás, členy Vašich filatelistických klubů a rovně Vaše známé a přátele, pozval na národní specializovanou filatelistickou výstavu s mezinárodní účastí EUROSPACE 2016. Výstava je organizována při příležitosti 55.výročí prvního letu člověka do vesmíru a je přístupna široké veřejnosti ve dnech 13.-17.4.2016 na adrese Ruské centrum vědy a kultury, Na Zátorce 16, Praha 6 (nejbližší stanice metra je Hradčanská). Organizátorem výstavy je Svaz českých filatelistů, který vlastní realizací pověřil sekci Kosmos. Vše probíhá ve spolupráci se Sekcí astrofilatelie FIP a Ruským centrem vědy a kultury v Praze. Tato výstava umožní řadě exponátů získat potřebnou kvalifikaci k tomu, aby se mohly v roce 2018 zúčastnit světové filatelistické výstavy PRAGA 2018.

Výstava umožňuje prostřednictvím filatelistických dokumentů „proletět“ vše to, co se v kosmonautice za posledních 55 let stalo. A současně názorně ukazuje, čeho již bylo v pilotované kosmonautice, ale i dalších oblastech výzkumu a využití vesmíru, dosaženo. A to vše za pouhých 55 let, což je v lidské historii zanedbatelný časový úsek.

V rámci výstavy jsou vypsány tři výstavní třídy pro exponáty věnované výzkumu a využití vesmíru – atrofilatelie, třída tematická a třída volné filatelie.

Pilotované kosmické lety jsou nemyslitelné bez kosmonautů, astronautů, tajkonautů a dalších – nautů. Tato široká škála pojmenování těch, kteří pobývali a pobývají v kosmu je dána tím, že dnes již více jak tři desítky států mají svého „Gagarina“. S cílem přiblížit co nejvíce tyto osobnosti, je filatelistická výstava doprovázena i výstavou autogramů těch, kteří až dosud representovali naši planetu ve vesmíru. Je to poprvé, kdy se široká veřejnost má možnost seznámit s touto problematikou v takovém rozsahu.

Na výstavu jsou přihlášeny soutěžní exponáty jak z ČR, tak i Ruska, Rakouska, Německa, Španělska, Itálie, Švýcarska, Francie, Slovenska a Indie. Pokud se vše podaří, bude se jednat o jednu z největších výstav „kosmických exponátů“ v Evropě za posledních několik desítek let. Mimo „běžného“ filatelistického materiálu bude k vidění značné množství celistvostí „kosmické pošty“ z orbitálních stanic Saljut, MIR a ISS. Především dokumenty kosmické pošty nepatří k těm, se kterými by se člověk setkával každý den. Výstava rovněž obdržela uznání FEPA. Kromě filatelistických exponátů a autogramů bude možno na výstavě spatřit i ukázky „kosmické“ stravy, kterou mají kosmonauti k dispozici na orbitální stanici.

Záštitu nad výstavou převzal předseda Senátu pan Milan Štěch, dále první československý a český kosmonaut Vladimír Remek a rovněž velvyslanec Ruské federace v ČR. Výstavy se zúčastní jako hosté i O.Pelčák (člen záložní posádky Sojuz 28), M.Fulier (člen záložní posádky Sojuz TM-29) a ruský kosmonaut Sergej Zaljotin (2x ve vesmíru). Beseda veřejnosti s O.Pelčákem a M.Fulierem proběhne 13.4., beseda s ruským kosmonautem S.Zaljotinem 14.3. Po obou besedách bude následovat autogramiáda.

Při příležitosti výstavy bude na poště Praha 6 používáno příležitostné razítko, Česká pošta rovněž připravila otisk původního štočku letecké známky k návštěvě J.Gagarina v Praze v roce 1961 pro vložení do výstavního katalogu.

Aktuální informace o připravované výstavě jsou dostupné na webových stránkách www.eurospace2016.blogspot.com. Jakékoliv další informace je možno získat přímo u předsedy organizačního výboru J.Cacky e-mail: julius@atlas.cz, případně 603 587 593.

S pozdravem

Ing.Julius Cacka
předseda organizačního výboru výstavy

Autor: Julius Cacka | 8. 4. 2016

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223