Pozvánka na slavnostní inauguraci poštovní známky s motivem obrazu Zdenky Braunové

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy 5. 11. 2008 v 15 hodin Dne 5. 11. 2008 vydá Česká pošta známku s motivem obrazu Zdenky Braunerové „Vltava u Klecan, po 1885“ v rámci emise Umělecká díla na známkách. Autorem výtvarného návrhu a provedení je grafik Václav Fajt.

Slavnostní představení známky se uskuteční pod záštitou ministra kultury Václava Jehličky ve Středočeském muzeu v prostorách Ateliéru Zdenky Braunerové dne 5. listopadu 2008 v 15 hodin.

Tímto aktem bude završen rok věnovaný oslavám 150. výročí narození malířky a významné osobnosti českého kulturního života na přelomu 19. a 20. století.

Návštěvníci si budou moci koupit nejen novou známku v hodnotě 23 Kč, obálku prvního dne označenou příležitostným razítkem, ale i pamětní list s podpisem rytce známky nebo dopisnici s motivem knižní značky Zdenky Braunerové.

Pozvánka na slavnostní inauguraci poštovní známky s motivem obrazu Zdenky Braunové

Během akce budou vystavena i díla Zdenky Braunerové uplatněná na poštovních ceninách:

1. Obraz Vltava u Klecan, olej na plátně, 32 x 43 cm, signováno vpravo dole Z. Braunerova, Západočeská galerie v Plzni.

Představuje oblíbený motiv pohledu z vltavského břehu do rozevřeného údolí od Roztok směrem ke Klecanům na protější straně řeky. Jde o charakteristickou letní krajinu s kontrastem světla a barevnosti od valérů zelené přes hnědou až po bílé akcenty staveb na horizontu. Charakteristický je také rukopis hbitých pastózních doteků štětce. K tomuto krajinnému motivu se umělkyně ještě jednou vrátila na sklonku září roku 1921 v příležitostné perokresbě, uložené ve sbírkách Středočeského muzea, která bude rovněž vystavena.

2. Grafický list Valdštejnský plácek, 1902, lept, 19 x 15 cm, signováno vlevo dole Z. Braunerova, Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy.

Jeden z charakteristických staropražských grafických pohledů, který vznikl brzy poté, co malířka získala blízko Kampy samostatný byt ve Všehrdově ulici na milované Malé Straně. Na rozdíl od starších listů ze Židovského města, kterými zakladatelka novodobé české grafiky bojovala proti jeho ničení za éry asanace, je tento dodnes zachovaný motiv korunovaný svatovítskou katedrálou oslavou starobylé krásy ztichlého historického zákoutí. Z listu dýchá oáza klidu, prostá ruchu pulzujícího velkoměsta, který Zdenka Braunerová vyhledávala především v Paříži.

Uvedený grafický list je zobrazen na obálce prvního dne.

3. Motiv vzlétajícího dráčka použitý na příležitostném razítku byl převzat z jedné z koncovek, kterými vyzdobila malířka stránky časopisu mladých intelektuálů Moderní revue.

Pozvánka na slavnostní inauguraci poštovní známky s motivem obrazu Zdenky Braunové

Jak se do Ateliéru Zdenky Braunerové dostat?

Z Prahy vlakem z Masarykova nádraží směr Ústí n/Lab, Děčín, Vraňany
BUSem ze stanice Vítězné náměstí linka 340 nebo 350 (BUS stojí v ulici Jugoslávských
Partyzánů). Odjezd linka 350 - 13.50
linka 340 – 13.35; 14.05 a 14.29
jízdenka 20,- Kč
Na stanici se dostanete METREM trasa A stanice Dejvická

Autor: Josef Fronc | 1. 11. 2008

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223