Poštovní historie Černé Hory I.

Převzato se svolením pana J. Vomela ze stránek sweb.cz/crnagoraTento seriál na pokračování jsem sestavil jako dlouholetý filatelista a vystavovatel sbírky Montenegra - Černé Hory - Crna Gora. Své poznatky z oblasti poštovní historie této zajímavé a krásné země jsem za dlouholetou činnost soustředil do tohoto materiálu, zejména pro další zájemce o danou problematiku.

V tomto materiálu nesmím zapomenout na všechny pomocníky, jejichž práce jsem v tomto materiálu využil. V prvé řadě musím vzpomenout na již zemřelého kamaráda a spolupracovníka pana Františka Musila, který mě přivedl znovu k filatelii a upozornil na tuto krásnou zemi, jež jsem si později zamiloval. Ke konci jeho života jsme se dali do soustředění všech poštovních razítek používaných poštovní správou Černé Hory v období 1874 - 1916. Naše poznatky jsme publikovali v knižnici filatelistických příruček vydávaných ve Svazu českých filatelistů v roce 1988 jako čtvrtou publikaci teritoriální sekce. Bohužel vydání příručky se můj přítel nedožil. Dál jsem již pokračoval sám.

Poznatky jsem dál čerpal z prací pánů Rainiera, Tranmera, Robinsona, Muellera, Hartmanna, Vukoviče, Fleka, Pillaauera, Traumera, Majetiče, Clementa, Passera, ale dalších známých i neznámých filatelistů nebo i neznámých autorů fotografií, jejichž díla jsem využil pro oživení materiálu.

Předložený materiál si nečiní nárok na úplnost. Rád příjmu každý nový poznatek. Každý, kdo by chtěl něco vědět více než je publikováno nebo dát připomínky, nechť se obrátí na mojí emailovou adresu.

Autor: Jindřich Vomela | 11. 3. 2003

Komentáře

Černohorské známky po roce 2001

RE: Černohorské známky po roce 2001

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223