Nabídka našeho eshopu

Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

  • Cena: 450 Kč

Pošta (nejen) na Havlíčkobrodsku

Ve dnech 16. 1. až 29. 3. 2015 se v budově Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod konala výstava nazvaná „Pošta na Havlíčkobrodsku“. Její náplň však dalece přesáhla region.

Návštěvníkům výstavy byla představena filatelie jako pestrá škála oborů, ze kterých si může vybrat opravdu každý zájemce o zoubkované poklady (samozřejmě, že i zájemci o nezoubkované varianty si mohou přijít na své :-o ).
Posuďte sami, vždyť v budově na náměstí v centru města bylo možné prohlédnout si opravdu zajímavé kousky.

V přízemí muzea byla instalována část zaměřená na vznik a vývoj poštovnictví s důrazem na okres Havlíčkův Brod. Díky spolupráci s Poštovním muzeem a Státním okresním archivem Havlíčkův Brod bylo možné vidět trojrozměrné exponáty a fotografie, které s regionem přímo i nepřímo souvisí a ukazují poštovnictví v celé jeho staleté kráse.

Další část výstavy pak ukázala známkovou tvorbu, která je s poštovnictvím nerozlučně spjata. Na panelech byl popsán proces vzniku známky a (v kopiích) ukázány i nejvzácnější kousky. Známka byla představena také jako samostatné umělecké dílo, dále byly prezentovány filatelistické materiály se vztahem k regionu. Filatelistické materiály byly ze sbírek Ing. Františka Morávka z Pohledi, který byl autorem celé výstavy a sběratele Karla Palána.

V patře muzea byla představena geografilatelie. Jak známo, jde o sbírání materiálů z jednotlivých známkových území, které vydávaly vlastní známky v průběhu své existence. Vystavovatel F. Morávek na ukázkách ze svých sbírek prokázal hluboké znalosti nejen samotných známek, ale též geografie a historie jako nedílných součástí zájmu. K prohlídce či studiu historického vývoje bylo prezentováno množství současných, zejména asijských států (např. Indie, Írán, Vietnam,…) a jejich předchůdců (např. Rajastán, Persie, Jižní Vietnam,…).

Během celé výstavy byla pro nejmenší návštěvníky k dispozici dětská poštovní přepážka. Jako vzpomínka na velmi zdařilou výstavu byl vydán pamětní list a používáno bylo příležitostné razítko, a to ve dnech 19. - 21. 1. 2015.
Výstava byla zdařilou formou propagace filatelie, opět se potvrdilo vhodné spojení s (poštovní) historii města či regionu a svěže působilo zpestření trojrozměrnými exponáty. Díky za ni všem, kteří se podíleli na spolupráci při realizaci!

Pošta (nejen) na Havlíčkobrodsku
výklad o poštovní historii s dobovými kulisami v přízemí muzea

Pošta (nejen) na Havlíčkobrodsku
František Morávek v akci: ukázka československé tvorby

Pošta (nejen) na Havlíčkobrodsku
I takovou „perzonalizovanou“ známku bylo možné pořídit na výstavě

Pošta (nejen) na Havlíčkobrodsku
Pamětní list s příležitostným razítkem


Autor: Petr Fencl | 7. 4. 2015

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Ceník poštovních známek - katalog World Philately 2022 - 9 zn. zemí na DVD

Na DVD je devět známkových zemí - ČSR (1918-1939), ČSR (1945-1992), ČR (1993-2021), SR (1993-2021), Protektorát ČaM (1939-1945), Slovenský stát (1939-1945), Rakousko (1850-1918), Rakousko (1918-1938), Uhersko (1871-1918).

  • Cena: 949 Kč
Signoscope T3 od firmy SAFE

Signoscope na průsvitky známek T3 od firmy SAFE.

  • Cena: 4725 Kč