Pohlednice s natištěnou písmenovou známkou E - Alfons Mucha - 150 let

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky vydá dne 23. 6. 2010 pohlednici s natištěnou písmenovou známkou „E“ s motivem obrazu Alfonse Muchy: Salon des Cent: 20th Exhibition.
Alfons Mucha byl světoznámým malířem, grafikem a tvůrcem plakátů v secesním stylu. Zlom v jeho kariéře nastal v roce 1897, kdy dostal zakázku k vytvoření plakátu pro herečku Sarah Bernhardtovou. Později s ním herečka spolu s pařížským divadlem Renesance uzavřela smlouvu a Mucha pro ně vytvořil několik dalších plakátů. Alfons Mucha byl prvním autorem poštovních známek a bankovek samostatné Československé republiky. Byl umělcem s všestranným nadáním a zasahoval do mnoha oborů jakým je sochařství, divadlo a také se věnoval návrhům vinět, menu v restauracích, obalů na čokolády a mnohým dalším. Jeho vrcholným dílem je soubor velkoformátových pláten Slovanská epopej, na kterých pracoval 17 let.

Na přední straně pohlednice je výřez z obrazu Alfonse Muchy: Jitřenka. V zadní části pohlednice se v její dolní části nachází jméno autora grafické úpravy celé pohlednice Prof. Zdeňka Zieglera a český a anglický text s informací, že natištěná písmenová známka „E“ je určena pro prioritní obyčejné zásilky do 20 g do evropských zemí, které dle Ceníku základních poštovních služeb v aktuálním znění jsou v současné době v hodnotě 17 Kč.

Autorem výtvarné úpravy celé pohlednice s natištěnou známkou je akademický architekt a grafik Prof. Zdeněk Ziegler. Pohlednici s natištěnou známkou vytiskla Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s. vícebarevným ofsetem. Pod logem České pošty je umístěn hologram, který slouží jako ochranný prvek.

Aktuální prodejní cena pohlednice s natištěnou známkou je 19 Kč a platí od 23. 6. 2010.

Pohlednice s natištěnou písmenovou známkou E - Alfons Mucha - 150 let

Pohlednice s natištěnou písmenovou známkou E - Alfons Mucha - 150 let


Autor: Česká pošta | 23. 6. 2010

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223