Pocta Siru Nicholasovi - Sir Nicholas George Winton

Datum vydání: 2. září 2015
Název emise: Pocta Siru Nicholasovi
Nominální hodnota: 13 Kč
Katalogové číslo: 860
Výtvarný návrh Zdeněk Netopil
Tiskové listy:á 50 ks známek
Rozměr obrázu známky: 40 x 23
Druh tisku: plnobarevný ofset

Pocta Siru Nicholasovi - Sir Nicholas George Winton

Námět známky:

portrét Sira Nicolase v pozadí s dětmi

Sir Nicholas George Winton (19. 5. 1909 Londýn – 1. 7. 2015 Slough) byl britský makléř a humanitární pracovník, který v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa před transportem do koncentračních táborů tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Spojeného království.

Nicholas Winton se narodil v rodině německo-židovského obchodníka Wertheimera. Rodina se přistěhovala do Anglie již v roce 1907 a změnila své příjmení na Winton. Rodiče na své židovské víře příliš nelpěli a také malého Nicholase nechali pokřtít. Po vychození základní školy v Hampsteadu (dnes část Londýna), navštěvoval internátní školu ve Stowe a ještě před složením maturity se zaučoval ve Vojenské bance. Později odjel k příbuzným do Německa, a získával praxi v různých bankách v Hamburku, v Berlíně a nakonec i v pařížské Národní bance.[3] Počátkem třicátých let se vrátil do Anglie, kde v důsledku hospodářské krize rovněž vystřídal několik bankovních domů. Během dovolené v zimě 1938 se zapojil do záchrany židovských dětí z Československa, kterým pomáhal dostat se do Anglie až do vypuknutí války. Během války sloužil u RAF, kvůli slabšímu zraku však pouze v administrativě, přestože pilotní kvalifikaci získal už před válkou. Z RAF byl propuštěn v roce 1945 v hodnosti Flight-lieutenant. Po válce se opět věnoval bankovnictví v Anglii.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)

Pocta Siru Nicholasovi - Sir Nicholas George Winton

Pocta Siru Nicholasovi - Sir Nicholas George Winton

Pocta Siru Nicholasovi - Sir Nicholas George Winton

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 8. 9. 2015

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář