Plzeň - Evropské město kultury

Datum vydání: 18. února 2015
Název emise: Plzeň - Evropské město kultury
Nominální hodnota: 25 Kč
Katalogové číslo: 837
Výtvarný návrh Karel Zeman
Rytina: Jaroslav Tvrdoň
Tiskové listy:4 ks známek a 2 různé kupony
Rozměr obrázu známky: 33 x 33 mm
Druh tisku: rotační ocelotisk v barvě černé kombinovaný hlubotiskem v barvách červené a žluté

Plzeň - Evropské město kultury

Námět známky:

Tuto velkou kulturní slavnost vyjadřuje na poštovní známce slavnostní ohňostroj, a to jak v reálném, tak i v symbolickém významu jako ohňostroj nápadů a akcí, dále pak katedrála sv. Bartoloměje je nejen hlavní dominantou Plzně, ale také připomínkou staleté kulturní tradice. Současnost města je vyjádřena kašnou v pozadí.
Titul Evropské hlavní město kultury je vždy na jeden rok propůjčován Evropskou unií jednomu či více evropským městům, která mají po celý rok možnost představit Evropě svůj kulturní život a jeho rozvoj. V roce 2015 bude držitelem tohoto titulu, kromě belgického města Mons, západočeské město Plzeň. Tento titul je všeobecně považován jako podnět ke kulturnímu rozvoji a změnám v daném městě.

Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 je nejenom velká kulturní slavnost, která umožní představit Evropě jednoroční kulturní program, který vyzdvihuje bohatství, rozmanitost, kulturní život a jeho rozvoj, ale má za cíl přispět k rozvoji celého regionu.
Plzeň – evropské město kultury 2015 chystá přes 650 kulturních akcí. Žánrově je program velmi různorodý. Přes divadlo, hudbu, výstavy, architekturu, tanec, instalace ve veřejném prostoru až po komunitní program, vzdělávání, projekty a setkání.

Kupon s městským znakem ze zdi starého plzeňského divadla rámují dvě postavy herců, ztvárňující den a noc. V rukou drží žezla ve tvaru hodinových ručiček, kterými naznačují plynutí času. Druhý kupon připomíná loutkové divadlo, kterým Plzeň byla a je proslavená. Okno se sluníčkem s plzeňského historického domu se stalo jevištěm tradiční loutkářské scény – Kašpárka, čerta a mořskou pannu.
Se známkou se vydává obálka prvního dne včetně příležitostného poštovního razítka. V obrazové části obálky prvního dne je pohled na Plzeň z ptačí perspektivy, s dominující synagogou a katedrálou. Vznáší se zde kroužek se dvěma klíči z městského znaku a otvírákem světoznámého produktu – „plzeňského piva“. K tomuto svazku platí dvojsmyslné heslo „Otevři se Plzeň“. Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě černomodré. Na razítku je logo „Plzeň – město kultury 2015“ a také stylizovaný motiv z mříže brány, vedoucí do proslaveného pivovaru a text: Plzeň, 18. 2. 2015.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)

Plzeň - Evropské město kultury

Plzeň - Evropské město kultury

Plzeň - Evropské město kultury

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 21. 2. 2015

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223