Pěstitelství - krása orchidejí

Datum vydání: 8. 9. 2012


Datum vydání: 5. září 2012
Název emise: Pěstitelství - krása orchidejí
Nominální hodnota: 62 Kč
Katalogové číslo: A730-733
Výtvarný návrh: Libuše a Jaromír Knotkovi
Rytina: Martin Srb
Tiskové listy:A4 + 4 kupóny
Rozměr obrázu známky: 118,5 x 170 mm
Druh tisku: Archová kombinace s plnobarevným ofsetem ve spojení s černou rytinou


Námět známky:

Na známce o nominální hodnotě 10 Kč je zobrazena orchidej Dendrobium peguanum, na známce o nominální hodnotě 14 Kč jsou vyobrazeny dvě orchideje: Stanhopea tigrina a Coryanthes feildingii. Na známce s nominální hodnotou 18 Kč jsou vyobrazeny Cattleya aclandiae a Cattleya maxima a na poslední známce o nominální hodnotě 20 Kč dominují Paphiopedilum charlesworthii, Paphiopedilum insigne a Paphiopedilum hirsutissimum. Čtyři kupóny doplňují celkovou kompozici aršíku. Na aršíku jsou zobrazeny další druhy orchidejí.

Aršík navazuje na ukončenou emisi biosférických rezervací. Na známkách jsou zobrazeny exotické orchideje, které pocházejí z území mimo naší republiky. Je to poprvé v historii nejen české, ale i československé známkové tvorby. Orchideje rostoucí na našem území se samozřejmě v minulosti na známkách objevily již mnohokrát.

Není žádným tajemstvím, že se v České republice úspěšně pěstují tropické i subtropické orchideje nejen v botanických zahradách, ale i ve sklenících, zimních zahradách a bytech našich občanů. Tyto pěstitele sdružuje Česká orchidejářská společnost, která 31. července 2011 oslavila již své 125. výročí od založení. Česká orchidejářská společnost také dala k dispozici své orchideje, podle nichž je celý aršík namalován. Pěstování cizokrajných orchidejí má u nás velkou tradici. Vždyť největším "lovcem orchidejí" je ve světě označován český rodák Benedikt Roezl. Dalšími byli například bratři Klabochové, Seidl, Houda, Pecháček, Vráz i Frič, kteří se z tropů vrátili s podlomeným zdravím, Knobloch, který zemřel v Mexiku, či pan Haenke zavražděný v Bolivii.

Rodáci z Československé republiky tak stáli u samého zrodu dovozu a pěstování exotických orchidejí v Evropě. Proto se není čemu divit, že současní pěstitelé mají velké zkušenosti nejen s jejich pěstováním ale i množením. Na našem území se tak běžně vyskytují i vzácné orchideje z celého světa ve veliké druhové rozmanitosti.

Kromě botanických druhů jsou dnes prakticky v každé druhé domácnosti pěstovány hybridní druhy orchidejí, které jsou běžně k dostání v prodejních sítích. Tvary jejich květů a barevnost nelze s botanickými druhy srovnávat.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Ke známkám jsou vydávány obálky prvního dne vydání a příležitostná razítka. Na obálce ke známce 10 Kč je vyobrazena orchidej Bulbophyllum echinolabium. Ke známce o nominální hodnotě 14 Kč je na obálce prvního dne vydání vyobrazena orchidej Stanhopea oculata. Ke známce 18 Kč je na obálce prvního dne vydání vyobrazena orchidej Coelogyne cristata a na poslední známce o nominální hodnotě 20 Kč je orchidej Catasetum pileatum. Obálky jsou tištěny ocelotiskem z plochy v barvě fialové - ke známce 10 Kč, hnědočervené - ke známce 14 Kč, modré ke známce 18 Kč a v barvě zelené ke známce 20 Kč. Na razítku ke známce 10 Kč orchidej Aeranthes grandiflora a text: Praha, 5. 9. 2012, na známce 14 Kč je hlavním motivem rostlina Myrmecophila tibicinis a text: Praha 5. 9. 2012, na známce 18 Kč je Laelia purpurata a text: Praha 5. 9. 2012, na známce 20 Kč je Paphiopedilum fowliei a text: Praha 5. 9. 2012.
(zdroj www.cpost.cz)













Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra
ZdenekJindra@infofila.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz