Nabídka našeho eshopu

Signoscope T3 od firmy SAFE

Signoscope na průsvitky známek T3 od firmy SAFE.

  • Cena: 4550 Kč

Paralympijské hry Atény 2004

První sportovní hry pro tělesně postižené atlety se uskutečnily v roce 1948 ve Stoke Mandeville v Anglii prakticky souběžně s olympijskými hrami. Tenkrát se jich zúčastnili pouze atleti tělesně postižení, pohybující se na pojízdných židlích. Čtyři roky později na návrh Holanďanů začal být pro sport tělesně postižených používán název "paralympijský". Hry v olympijském duchu se pro paralympiky uskutečnily poprvé v roce 1960 v Římě v těsné návaznosti po uskutečněných olympijských hrách, tehdy již s názvem Paralympijské hry.

Okolo čtyř set sportovců z 23 zemí soutěžilo v osmi druzích sportu, ze kterých je dodnes v paralympijském programu zařazeno šest : lukostřelba, plavání, šerm, basketbal, stolní tenis a samozřejmě atletika. Od Říma se Paralympijské hry konají pravidelně každé čtyři roky, vždy asi dva týdny po olympijských hrách. Od roku 1976 k nim přibyly, nyní již rovněž pravidelně, i Zimní paralympijské hry. Od roku 1988 platí další změna, Paralympijské hry se konají na stejných sportovištích s ubytováním sportovců ve stejné olympijské vesnici, jako olympijské hry, které jim předcházely. Aténská paralympiáda bude tedy v pořadí již jedenáctá.

Uskuteční se na aténských sportovištích v době od 17. do 28.září a přihlášeno je více než 4000 sportovců ze 130 zemí se dvěma tisíci doprovodu. Filosofií pořádání Paralympijských her je snaha o co nejmenší počet změn v pravidlech a regulích oproti olympijským hrám.

Roman Musil, to je jméno, které zářilo v Sydney. Dvě zlaté (v oštěpu a kouli) a jedna stříbrná (v disku) byly jeho výsledkem a nebyl sám, Jistě i v Aténách se naši paralympici představí ne-li v lepším, tedy alespoň ve stejném světle, jako v australském Sydney.

Paralympijské hry Atény 2004


Paralympijské hry Atény 2004


Více informací naleznete na stránkách Olympsportu


Autor: Jaroslav Petrásek | 7. 10. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Album na poštovní známky - vč. listů VARIO

Album na poštovní známky - vč. listů VARIO

  • Cena: 459 Kč
Rakousko - čistá - č. 929-932

Rakousko - čistá - č. 929-932

  • Cena: 560 Kč