Pár slov o známkových zemích

Jak už to na světě chodí, ne vše bývá jednoduché a přehledné. Ani ve filatelii tomu není jinak. Zvláště geofilatelie, sbírání známek z hlediska jejich územní platnosti a historických vazeb, je velmi komplikovanou sběratelskou oblastí. Existuje sice literatura, popisující jednotlivé známkové země i s údaji o období jejich existence, jako například poměrně rozšířený Filatelistický atlas. V něm jsou popsány všechny známkové země (ZZ) od prvopočátků filatelie do doby vydání atlasu. Jenže ...

Existují ZZ, u nichž by laik potíže s určením země nečekal, a přesto mohou nastat. Jednoduchým příkladem může být Francie. Francouzské známky byly používány v některých francouzských územích ještě před vydáním vlastních známek a pokud tedy nese francouzská známka razítko Alžíru, Konstantinopolu, nebo dalších tehdejších francouzských území, není z hlediska geofilatelie známkou francouzskou.

Toto byl jen velmi jednoduchý příklad možných úskalí, mnohem složitější můžeme najít například v Jižní Americe. V Nikaragui leží departament Zelaya, v něm města Bluefield a Cabo, a to vše je součástí Costa Atlantica (Atlantské pobřeží). Všechny tyto celky (Zelaya, Bluefield, Cabo i Costa Atlantica) jsou samostatnými známkovými zeměmi. Jenže se mezi sebou natolik míchají, že určit podle katalogu známek a Filatelistického atlasu co kam patří je opravdový gordický uzel. Každý geofilatelista si s ním sice nějak poradil, nikdo z nás ale asi s jistotou neví, zda správně. Názorů je více a každý máme svou "pravdu".

Podobných příkladů je více, namátkou uvedu několik "Vietnamů". Co s tím pak má člověk dělat, když katalogy znají jen Vietnam jižní a severní.

Rád bych na tomto místě otevřel diskusi nad výše uvedenou problematikou, uvítám každý kontakt ať už s vysvětlením čehokoli, nebo s novými otázkami.

Na základě Filatelistického atlasu jsem si v Excelu zpracoval seznam ZZ k začátku roku 1985. Seznam čítá 786 položek včetně organizací, zatím jej neaktualizuji, protože sbírám jen to, co zahrnuje. Možná bychom jej ale mohli aktualizovat společně. Seznam Vám na vyžádání zdarma pošlu.

Autor: Petr Gunia | 8. 3. 2003

Komentáře

Skromný názor

RE: Skromný názor

Aktualizace Filatelistického atlasu známkových zemí

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223