Palác Stoclet v Bruselu

Datum vydání: 16. 3. 2007Katalogové číslo: 0509
Datum vydání: 26.03.2007
Nominále: 20.0 Kč
Tiskové listy: 50
Rozměr obrázku známky: 23 x 40 mm
Výtvarný návrh: Leen Depooter
Rytina: Jaroslav Tvrdoň

Způsob tisku: rotační ocelotisk v barvě černé kombinovaný čtyřbarevným hlubotiskem v barvě okrové, šedé, zelené a modré Námět známky: známka s interiérem představuje Hoffmanův návrh haly paláce z let 1905-6 doplněný texty BRUSEL – PALÁC STOCLET – J. HOFFMANN.

Námětem společné emise je palác Stoclet v Bruselu, který je dílem našeho rodáka Josefa Hoffmanna (1870-1956). Palác Stoclet, postavený v letech 1905-1911, je pokládán za jeho vrcholné architektonické dílo. Dvě známky zobrazující interiér a exteriér paláce vyjdou u nás i v Belgii ve shodném grafickém provedení, ale v příslušných jazykových mutacích.

Josef Hoffmann se narodil v Brtnici na Moravě, studoval v Jihlavě a Brně, dále pak na vídeňské akademii. Čtyři desetiletí působil jako profesor architektury na Uměleckoprůmyslové škole ve Vídni. Stal se nejžádanějším architektem a spoluzakladatelem uměleckého sdružení Secession. Projektoval mnoho soukromých vil i paláců a v roce 1903 založil spolu s malířem K. Moserem a průmyslníkem F. Wärndorferem slavnou dílnu uměleckého řemesla Wiener Werkstätte, která produkovala umělecké předměty pro zařízení domů. Palác Stoclet byl jednotně koncipován a proveden jak po stránce stavební, tak i vnitřního vybavení. Palác má množství secesních prvků, které jsou však důmyslně kombinovány s přímými liniemi klasického stylu. Návrhy na dekorace pro vlysy v jídelně paláce vytvořil Gustav Klimt.

Palác je zasazen do velké zahrady navržené v odpovídajícím stylu. J. Hoffmann realizoval také některé stavby na našem území (na Kladně, ve Vrbně pod Pradědem, Bruntále a Koutech nad Desnou).

Autor: Česká pošta

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz