Palác Stoclet v Bruselu II.

Palác Stoclet v Bruselu II.

Katalogové číslo: 0510
Datum vydání: 26.03.2007
Nominále: 35.0 Kč
Tiskové listy: 50
Rozměr obrázku známky: 23 x 40 mm
Výtvarný návrh: Zdeněk Netopil
Rytina: Jaroslav Tvrdoň

Způsob tisku: rotační ocelotisk v barvě černé kombinovaný čtyřbarevným hlubotiskem v barvě šedé, zlaté, oranžové a modré Námět známky: exteriér - pohled z ulice na část budovy Paláce Stoclet v Bruselu s věží, která je ukončena kupolí se čtyřmi figurami. Známka je doplněna texty J. HOFFMANN – PALÁC STOCLET – BRUSEL.

Námětem společné emise je palác Stoclet v Bruselu, který je dílem našeho rodáka Josefa Hoffmanna (1870-1956). Palác Stoclet, postavený v letech 1905-1911, je pokládán za jeho vrcholné architektonické dílo. Dvě známky zobrazující interiér a exteriér paláce vyjdou u nás i v Belgii ve shodném grafickém provedení, ale v příslušných jazykových mutacích.

Josef Hoffmann se narodil v Brtnici na Moravě, studoval v Jihlavě a Brně, dále pak na vídeňské akademii. Čtyři desetiletí působil jako profesor architektury na Uměleckoprůmyslové škole ve Vídni. Stal se nejžádanějším architektem a spoluzakladatelem uměleckého sdružení Secession. Projektoval mnoho soukromých vil i paláců a v roce 1903 založil spolu s malířem K. Moserem a průmyslníkem F. Wärndorferem slavnou dílnu uměleckého řemesla Wiener Werkstätte, která produkovala umělecké předměty pro zařízení domů. Palác Stoclet byl jednotně koncipován a proveden jak po stránce stavební, tak i vnitřního vybavení. Palác má množství secesních prvků, které jsou však důmyslně kombinovány s přímými liniemi klasického stylu. Návrhy na dekorace pro vlysy v jídelně paláce vytvořil Gustav Klimt.

Palác je zasazen do velké zahrady navržené v odpovídajícím stylu. J. Hoffmann realizoval také některé stavby na našem území (na Kladně, ve Vrbně pod Pradědem, Bruntále a Koutech nad Desnou).

Autor: Česká pošta | 17. 3. 2007

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223