Nabídka našeho eshopu

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 100

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 100

  • Cena: 935 Kč

Padělání lepu - reparování

Rozsáhlou pozornost při boji proti nekalému sběratelskému živlu (padělatelům) je potřebné věnovat i zadní části známky a tedy samotnému lepu známek. Tzv. reparování – padělání lepu je v dnešní době asi nejrozšířenější padělatelskou činností. Není se čemu divit. Stačí se podívat na katalogové záznamy čistých známek a porovnat je třeba se známkami s nálepkou (o poškozených známkách s rezatými skvrnkami na lepu ani nemluvě). Cenové rozdíly takovýchto kousků jsou značné. Reparování lepu není pro výrobce ani zvlášť rizikové (nemluvě o tom, že není ani technicky náročné), a tak se stává doslova bohatou živností. Posviťme si tedy na ně a živnost jim nekompromisně společně zatrhněme.

Lep může být opravován (třeba stopa po nálepce) nebo znovu celý naklížený v ploše známky. Někteří sběratelé mají potíže rozeznat padělaný lep. Není to až tak složité, jak se některým začínajícím sběratelům může zdát. Ukažme si v praxi jak na to.

Lep je nejlepší srovnávat se zaručeně pravou známkou (respektive lepem). Známky vydané v různém období mají pochopitelně i různý lep, a tak je nějaký srovnávací materiál vždy dobrý. Není ale vždy nutný, protože reparaci lepu lze často poznat i bez toho. Dobré je známku prosvítit i pod UV lampou, ale vystačíme si především a hlavně s nejužitečnějším pomocníkem v boji proti padělkům - s digitálním mikroskopem.

Padělaný lep lze poznat pod velkým zvětšením tak, že zoubky končí na omak tvrdými, sklovitými místy. Lep se na koncích leskne a vypadá tvrdě (jakoby nerovnoměrně nanesený). Často nacházíme i stopy lepu na samotných vláknech odtržené perforace, což je vždy signálem padělaného lepu. U nezoubkovaných známek nalézáme pod silným zvětšením stopy lepu na okrajích, kde lep přesahuje někdy i na obrazovou část známky. Při troše praxe by měl reparovaný lep rozeznat každý poučený sběratel. Na obrázcích je padělaný lep jedné známky z emise Hradčany a jako poslední obrázek je i jeden pro srovnání pravý. Tak co, necháte se ještě napálit?

Padělání lepu - reparování
Zoubkování končí tvrdým a sklovitým lepem - některá vlákna se i lesknou – jedná se o padělaný lep

Padělání lepu - reparování
některá vlákna mají i dobře viditelné zbytky nově naneseného lepu – opět padělaný lep

Padělání lepu - reparování
padělaný lep u nezoubkovaných známek většinou přesahuje i přes okraje známky

Padělání lepu - reparování
Pravý lep na známce z emise Hradčany – na zoubkování ani vláknech nejsou viditelné žádné stopy nově nanášeného lepu


Autor: Zdeněk Jindra | 17. 6. 2015

Komentáře

Poděkování...

Přidat komentářZobrazit komentáře


Nabídka našeho eshopu

Velká Británie - klasika filatelie - 1840 - SG. 5, TWO BLUE, vodorovná 3-páska

Velká Británie - klasika filatelie - 1840 - SG. 5, TWO BLUE, vodorovná 3-páska

  • Cena: 25000 Kč
Modrý Mauritius v Terezíně

Nová kniha Modrý Mauritius v Terezíně od vedoucího redaktora Infofily Zdeňka Jindry.

  • Cena: 249 Kč