ÖVEBRIA 2004 - Klosterneuburg

V rámci propagace výstavy BRNO 2005 jsem podnikl cestu spojenou s propagací naší výstavy na regionální výstavu poštovních známek ÖVEBRIA 2004 - KLOSTERNEUBURG v Rakousku poblíž Vídně.

Poté co jsem byl vybaven sylaby z našeho druhého bulletinu a dalšími propagačními předměty jsem v sobotu dne 8. května na náš státní svátek časně ráno usedl do auta a uháněl pryč z Brna na jih. Cesta příjemně ubíhala neboť z Brna do Mikulova řídila má choť a já se "kochal". Karta se obrátila a já projel až do Vídně a za ni. V Klosterneuburgu jsme celkem bez potíží nalezli místo konání výstavy. Výstava se konala v Babenberském paláci vedle radnice města v nedaleké blízkosti kláštera se sídlem nejstaršího rakouského panovnického rodu Bábenberků.

Přestože jsme přijeli o více jak půlhodiny dříve (asi ve čtvrt na devět) než jsme byli ohlášeni ihned se nás organizátoři ujali. Už bylo připraveno video, propagační rám a dva stoly se židlemi. Organizátoři mi pomohli na netypický rám připevnit informační vývěsku naší výstavy a já jsem zapnul video, abychom společně byli připraveni. Příjemné bylo ranní setkání s mým přítelem z Vídně – národním rakouským komisařem na výstavě BRNO 2005 Gerhardem Dusskou. (Mnozí si vzpomenou, že byl předseda OV světové výstavy WIPA 2000.) Za chvíli do výstavních prostor dorazil i náš český komisař Mgr. Miroslav Langhammer, který byl spojkou mezi OV výstavy a SČF po dobu přípravy akce.

V devět hodin se otevřely výstavní prostory a mohutný proud filatelistů se hrnul na výstavu. Prakticky po celý den přicházeli noví a noví návštěvníci prohlédnout si výstavu a doprovodné akce. Před výstavní budovou zastavoval jeden autobus za druhým s účastníky zájezdů ze širokého okolí Vídně. Mezi nimi byl i zájezd našeho spřáteleného klubu filatelistů ze St. Pöltenu, kde jsme se setkali s našimi klubovými přáteli. Byl zde i předseda klubu Mgr. Helmut Kogler a další.

Vlastní výstava byla velmi zdařile prezentována a zájem rakouských filatelistů byl veliký. Výstavní prostor byl uprostřed obsazen výstavními rámy (rakouské rámy mají dřevěnou stříškovou konstrukci a každý obsahuje dvě protilehlé výstavní plochy po 9 listech našich rozměrů). Okolo výstavy byla prezentace rakouské pošty, české pošty, výtvarníků rakouských známek, kteří zde měli autogramiádu. Stánek zde měla i pošta OSN, která sídlí ve vídeňském OSN centru. V přísálí byl poměrně rozsáhlý "Dětský filatelistické koutek", kde děti razítkovaly obálky, kde "lovily" známky, kde se mohly brouzdat v počítačových programech a dále i jinak relaxovat. Další přísálí bylo určeno žaludkům návštěvníků. V první patře na galerii nad výstavním sálem probíhala celý den burza. Přísálí galerie obsadily stánky rakouských obchodníků se známkami a někteří výrobci pomůcek. No a naposledy je třeba se zmínit o vstupní rozsáhlé hale, kterou návštěvníci procházeli nejdříve. Zde byly stánky hlavních filatelistických obchodníků, rozsáhlý stánek vedení výstavy, kde se prodávaly různé suvenýry vydané rakouským filatelistickým svazem (Vöph), prezentační a konzultační stánek VÖPH kde působilo vedení svazu a na místě těsně u vchodu do sálu jsme měli stánoviště my. Za důležité upozornění stojí fakt, že vstup na výstavu byl bezplatný.

Spolu s mojí ženou a Mgr. Langhameremm jsme obsluhovali video, rozdávali letáky případně bulletiny výstavy. Zájem byl o informace různého druhu a také o přihlášky, kterých jsem rozdal několik desítek.

Kromě krátkých přestávek jsem byl osobně u všech jednání. Je velmi zajímavé a povzbudivé, že se k nám (jako k moravákům a čechům) hlásili lidé a vzpomínali na Česko jako na místo, kde se mnozí narodili, nebo tam mají příbuzné. Povzbudivé bylo, že i mnozí hovořili (byť obtížně) česky.

A tak jsme podávali informace, zvali na výstavu a zájemcům vysvětlovali, kde to v Brně bude, i to co všechno za akce máme zatím v plánu. V celku jsme za otevírací dobu (od 9.00 do 17.00 hod) obsloužili asi dvě až tři sta zájemců.

Na naši prezentaci se podíval i přítomný předseda rakouského filatelistického svazu (Vöph) Erns Bobber. Přítomným funkcionářům pořádajícího klubu i představitelům Vöph jsem předal malé upomínkové dary, jako poděkování za umožnění prezentace. Rakouská strana (Vöph) nás pozvala v průběhu dne na malé občerstvení. Dojem z prezentace byl více než dobrý. Pořadatelé nám vyhověli a vyšli ve všech požadavcích vstříc. Lidé se zajímali o plánovanou výstavu a mnoho z nich určitě osobně navštíví BRNO 2005.

Po zavření výstavních prostor jsme se sbalili a po krátké podvečerní procházce kolem kláštera jsme vyrazili na zpáteční cestu. Přes den občas krátce sprchlo, což nám moc nevadilo. Zato počasí nám nachystalo večer průjezd mohutným lijákem, který nás zachytil těsně před hranicemi.

RNDr. Zdeněk Okáč

Převzaté z http://home.tiscali.cz/filabrno/


Autor: Filabrno | 8. 11. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář