Osobnosti: Josef Bican, legendární fotbalista (1913 - 2001)

Datum vydání: 15. 9. 2013


Datum vydání: 18. září 2013
Název emise: Osobnosti: Josef Bican, legendární fotbalista (1913 - 2001)
Nominální hodnota: 13 Kč
Katalogové číslo: 785
Výtvarný návrh Zdeněk Netopil
Rytina: Bohumil Šneider
Tiskové listy:á 50 ks známek
Rozměr obrázu známky: 23 x 40 mm
Druh tisku: rotační ocelotisk v barvě černé kombinovaný hlubotiskem v barvách červené, oranžové a žluté


Námět známky:

Josef Bican, zvaný „Pepi“, se narodil v české rodině ve Vídni 25. září 1913 a zemřel v Praze 12. prosince 2001. Jeho otec byl skvělým fotbalistou a rakouským reprezentantem. Josef Bican se po jeho vzoru sám stal světově proslulým fotbalistou, který většinu své kariéry působil ve Slavii Praha a vstřelil 644 ligových branek.
Během svých mladých let hrál za rakouskou reprezentaci, kde dal čtrnáct gólů během devatenácti zápasů. Později oblékl dres Rapidu Vídeň a stal se nejlepším střelcem rakouské ligy. V roce 1937 přešel do Slavie Praha, ve které hrál většinu svého života. O rok později Slavia vyhrála Středoevropský pohár (obdoba dnešního Poháru mistrů), kde se Josef Bican stal nejlepším střelcem. Největších fotbalových úspěchů dosáhl během druhé světové války. Po válce mohl přejít k zahraničním klubům, ale zůstal věrný Slavii. Kromě fotbalu hrál dobře i tenis a nohejbal. Po zlomovém roce 1948 v Bicanovi vládnoucí komunistická strana „našla“ třídního nepřítele a ve Slavii Praha buržoazní klub. Stal se pak pomocným dělníkem v hutích na Kladně. Až mnohem později se stal trenérem ve Slavii Praha, na Kladně, Liberci či Brně. Ke konci šedesátých let trénoval také v Belgii. Společně s Pelém a Uwe Seelerem byl vyhlášen nejlepším fotbalistou 20. století. Po Josefovi Bicanovi byla pojmenována planetka číslo 10634, dostala jméno „Pepibican“.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)
Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Česká pošta

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz