Osobnosti - Jan Opletal

Datum vydání: 11. listopadu 2015
Název emise: Osobnosti - Jan Opletal
Nominální hodnota: 13 Kč
Katalogové číslo: 868
Výtvarný návrh: Renáta Fučíková
Rytina: Bohumil Šneider
Tiskové listy: á 50 ks známek
Rozměr obrázu známky: 23 x 40
Druh tisku: rotační ocelotisk v barvě modré kombinovaný hlubotiskem v barvě červené

Osobnosti - Jan Opletal

Námět známky:

portrét Jana Opletala v barvách trikolory

Jan Opletal se narodil 31. 12. 1915 a zemřel 11. listopadu 1939. Stal se jedním ze symbolů odporu českého obyvatelstva proti nacistické okupaci v roce 1939. Jméno tohoto studenta medicíny na Karlově univerzitě v Praze je již po dlouhá desetiletí v povědomí národa nerozlučně spjato s tragickými událostmi podzimu roku 1939.

V den výročí založení samostatného československého státu, 28. října 1939, proběhly v Praze protinacistické demonstrace a nepokoje, kterých se Jan Opletal zúčastnil a při nichž byl smrtelně zraněn. Jeho účast na demonstraci byla vědomá a promyšlená. Rozhodl se bojovat za svobodu, proti násilí a útlaku. Stal se symbolem tvrdého vzdoru a trvalou inspirací boje za svobodu.

Po jeho pohřbu následovaly brutální akce nacistů, které vedly k uzavření českých vysokých škol, popravám a žalářování českých studentů. Životní postoje Jana Opletala, stejně jako jeho názory, které s přibývajícím věkem stále jednoznačněji a otevřeněji formuloval, byly v prvé řadě ovlivněny prostředím, z něhož vyšel. Pocházel z velmi skromných poměrů. Jeho rodiče, s ohledem na složitou sociální situaci rodiny původně asi ani neuvažovali o možnosti dát svého nejmladšího syna na studia. Ale díky svému nepřehlédnutelnému všestrannému nadání byl nakonec na přímluvu svých učitelů zapsán na litovelské reálné gymnázium, kde v roce 1934 s vyznamenáním maturoval. V roce 1936 byl zapsán na lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Tu ovšem nedokončil, důvodem byla jeho předčasná smrt. Zahynul na následky nacistických represí proti studentům. V roce 1996 mu byl, in memoriam, propůjčen Řád T. G. Masaryka I. třídy. Titul MUDr. udělila Janovi Opletalovi Karlova Univerzita in memoriam v roce 1945.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)

Osobnosti - Jan Opletal

Osobnosti - Jan Opletal

Osobnosti - Jan Opletal

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 20. 11. 2015

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223