Osobnosti: Bohumil Hrabal (1914 – 1997)

Datum vydání: 26. března 2014
Název emise: Osobnosti: Bohumil Hrabal (1914 – 1997)
Nominální hodnota: 17 Kč
Katalogové číslo: 802
Výtvarný návrh Martina Richterová
Rytina: Miloš Ondráček
Tiskové listy:á 50 ks známek
Rozměr obrázu známky: 23 x 40 mm
Druh tisku: rotační ocelotisk v barvě černé kombinovaný dvoubarevným hlubotiskem v barvě šedé a světle hnědé

Osobnosti: Bohumil Hrabal (1914 – 1997)

Námět známky:

Bohumil Hrabal (rozený Bohumil František Kylián, 28.3.1914 v Brně) byl český prozaik, jeden z nejvýznamnějších a nejosobitějších spisovatelů druhé poloviny 20. století. Stal se nejpřekládanějším českým autorem 20. století.
Narodil se v Brně-Židenicích svobodné matce Marii Kyliánové a důstojníkovi rakouské armády Bohumilu Blechovi, který se ovšem k otcovství nehlásil, proto byl pokřtěn Bohumil František. Po svém nevlastním otci, kterého si matka později vzala, dostal jméno Bohumil Hrabal. Po maturitě na reálce, kterou s obtížemi dokončil, neboť několikrát propadl, studoval Hrabal na právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, navštěvoval však rovněž přednášky z dějin literatury, umění a filosofie. Vinou uzavření vysokých škol v období okupace mohl svá studia dokončit až v roce 1946.
Spisovatelem z povolání se stal teprve v roce 1963. V roce 1965 se stal členem Svazu československých spisovatelů a redakční rady Literárních novin. Po roce 1970 nesměl několik let oficiálně publikovat, psal tedy do samizdatových a exilových periodik. Roku 1975 uveřejnil, v časopise Tvorba krátké sebekritické prohlášení, na jehož základě mu bylo, částečně a pod dohledem cenzury, opět umožněno publikovat. Řada jeho děl vycházela v nakladatelství Pražská imaginace, vydávajícím Hrabala samizdatem od roku 1985. Totéž nakladatelství vydalo pod editorským dohledem Václava Kadlece v letech 1991–1997 Sebrané spisy Bohumila Hrabala v 19 svazcích. Hrabalovy knihy byly mnohokráte úspěšně zfilmovány a obdržel také spoustu nakladatelských cen. Nejslavnější filmovou adaptací podle Hrabalova románu je jistě film režiséra Jiřího Menzela z roku 1966 Ostře sledované vlaky, který získal Oskara, cenu Americké filmové akademie za nejlepší zahraniční film. Spolu s Ludvíkem Vaculíkem, Karlem Peckou, Janem Kameníčkem, Libuší Moníkovou a dalšími tvůrci je Hrabal – především pro svou „Příliš hlučnou samotu“ – považován za pokračovatele Franze Kafky. Za své dílo byl několikrát oceněn. Román Příliš hlučná samota získal italskou literární cenu Premio Elba – Raffaello Brignetti, maďarskou cenu I. Bethlena, za knihu Obsluhoval jsem anglického krále Národní cenu České republiky, francouzské vyznamenání Officier de l´ordre des arts et des lettres (Rytíř umění a písemnictví), za anglické vydání Příliš hlučné samoty obdržel cenu Georgie Theinera a cenu Jaroslava Seiferta za trilogii Svatby v domě, Vita nuova, Proluky. Roku 1968 obdržel společně s Jiřím Menzelem státní cenu (K. Gottwalda) za film Ostře sledované vlaky, 1989 mu byl udělen titul Zasloužilý umělec a 9. května 1996 jej jmenovali Doktorem honoris causa na univerzitě v Padově. Téhož roku získal z rukou Václava Havla medaili „Za zásluhy“.
Zemřel 3.2.1997 v Praze po pádu z okna v pátém patře Ortopedické kliniky nemocnice na Bulovce, ve které se léčil.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)

Osobnosti: Bohumil Hrabal (1914 – 1997)

Osobnosti: Bohumil Hrabal (1914 – 1997)

Osobnosti: Bohumil Hrabal (1914 – 1997)

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 23. 3. 2014

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223