Nabídka našeho eshopu

PL 2130 - s DV ZP 4 - červená skvrna ve tváři 1. dívky

PL 2130 - s DV ZP 4 - červená skvrna ve tváři první dívky

  • Cena: 189 Kč

Opětovný prodej padělku 10 K Znak z emise PČ 1919 na žilkovaném papíru

Někdy v roce 2008 se na Aukru prodávala 10 K Znak z emise PČ 1919 na žilkovaném papíru. Jednalo se o exemplář částečně odbarvený - poškozený a byl k němu připojen atest pravosti vystavený v roce 1960 Britskou filatelistickou asociací a podepsaný čtyřmi znalci! I tak mi byla známka podezřelá s tím, že se jedná určitě o padělek a vše jsem také ohlásil znalci F. Benešovi, který si od kupujícího známku vyžádal k odzkoušení.

Ve F4/2008 znalec F. Beneš konstatoval, že se opravdu jedná o padělaný přetisk ke škodě sběratelů. Cituji jeho prohlášení:

Mnohem zajímavější je druhý případ, kdy stejná hodnota byla v půli března nabízena na jedné z internetových aukcí. Šlo o exemplář bez lepu, zepředu částečně odbarvený (fialová barva obrazu známky byla v pravé dolní části zesvětlena). Zato k němu byl připojen pravý atest pravosti, vystavený v roce 1960 Britskou filatelistickou asociací a podepsaný čtyřmi znalci! Vzhledem k poškození známky ji prodávající nabízel za pouhé jedno promile (desetinu procenta) katalogové ceny - tedy za pouhopouhých 800 korun! To samozřejmě vzbudilo pozornost sběratelů nakupujících v internetových aukcích - navíc když při zběžné prohlídce obrázku na internetu tvar a velikost přetisku vcelku odpovídaly originálu. Když mi však známka byla předložena k prohlídce, zjistil jsem, že jde o poměrně zdařilý padělek přetisku. Při přesném měření ve dvacetinásobném zvětšení se ukázalo, že nebyl vytištěn z původního matričkovaného štočku, protože velikost jednotlivých písmen a číslic se poněkud liší od originálu a odlišná je i použitá tisková barva. Naproti tomu přiložený atest je nepochybně pravý a je jen dalším důkazem, že v oboru zkoušení pravosti československých známek je mnoho povolaných, ale jen málo vyvolených... Na obranu jeho autorů však uveďme, že vznikl v době, kdy parametry pravosti přetisků emise PČ 1919 nebyly ustálené ani u nás a i některým našim znalcům se čas od času stalo, že s nejlepším vědomím a svědomím ověřili známky, u nichž se dodatečně ukázalo, že jsou nepochybně falešné.

Dle informací byl padělek po odhalení ještě jednou nabízen na Aukru bez jakéhokoliv zájmu. Po neúspěchu v ČR to prodejce zkusil v zahraničí a to na internetové aukci Ebay (aukce ukončena před pár dny). Obrázky přikládáme. V uvedené aukci byla známka prodána za 615 $, což je v přepočtu přibližně nějakých 11 tisíc Kč. Proč na tento případ upozorňujeme a věnujeme se mu na stránkách Infofily? Důvod je jasný a jednoduchý. Pokud by znalec, který známku měl již jednou na stole ve své zkušebně, označil ji patřičně jako padělek, nenapáchala by opětovným prodejem další škody. Takto je sice hezké, že byl odhalen a popsán objevený padělek, ale již nebylo zabráněno tomu, aby se dále prodával.

Opětovný prodej padělku 10 K Znak z emise PČ 1919 na žilkovaném papíru

Opětovný prodej padělku 10 K Znak z emise PČ 1919 na žilkovaném papíru

Opětovný prodej padělku 10 K Znak z emise PČ 1919 na žilkovaném papíru

Opětovný prodej padělku 10 K Znak z emise PČ 1919 na žilkovaném papíru

Pokud znalci nebudou poctivě dodržovat označování padělků, dříve nebo později (jak ukazuje tento příklad) se opět někde objeví a napáchá další škody. Případ je nebezpečný i tím, že pořád je přiložen atest pravosti od zahraničních znalců – evidentně pravý a pro neznalého situace věrohodný. František Beneš se v časopisu Filatelie několikrát zmiňoval, že pokud majitel známky odmítne při zjištění padělku jeho označení, odmítá se zkoušením automaticky zabývat. Měl by to dodržovat důsledněji!

Na toto téma se rozběhla zajímavá diskuze na našem diskuzním fóru. Jeden zúčastněný (dokonce kandidát na znalce) do ni přispěl s touto myšlenkou:
pokud tám dáš značku bez souhlasu vlastníka, tak Tě klidně zažaluje o škodu, protože s tím jako vlastník nesouhlasil (a řekl bych že uspěje)

Můj osobní návrh řešení je následující:

Znalec by si pro tento případ měl připravit písemnou dohodu před zkoušením známek, kde uvede zásadní věc a to, že pokud je známka padělkem, bude řádně označena. To by měl vlastník podepsat a pak teprve by měl znalec známky odzkoušet. Předkládám tento návrh do diskuze k zamyšlení a jako námět pro SČF a jeho zkušebnu. Pokud budeme veškeré padělky řádně označovat, zabrání to další způsobené škodě a opětovnému prodeji padělků!


Autor: Zdeněk Jindra | 5. 2. 2011

Komentáře

Citace...

Bez názvu

Bez názvu

Souhlasím

Bez názvu

znalci

Přidat komentářZobrazit komentáře


Nabídka našeho eshopu

Perfotronic od firmy SAFE

Přístroj pro přesné měření zoubkování na poštovních známkách

Dodání do 12 pracovních dnů

  • Cena: 7375 Kč
Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 100

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 100

  • Cena: 935 Kč