Old Post Office Tree

Datum vydání: 22. 9. 2007


Docela běžná pohlednice z Jihoafrické republiky z roku 1976. Zaujalo mne však poštovní razítko “OLD POST OFFICE TREE / OU POSTKANTOORBOOM / 14.II.A76 MOSSELBAAI/BAY“ (pokusil jsem se o překlad, ale raději překládám jen po částech: OLD POST OFFICE = starý poštovní úřad, TREE = strom, tedy něco jako „strom-pošta“), a tak jsem začal pátrat. Zde je výsledek:

V roce 1500 Pedro de Ataide, velitel jedné z lodí flotily portugalského mořeplavce a objevitele Pedra Alvareze Cabrala, při zpáteční plavbě z východních moří zanechal důležitý dopis pod mohutným stromem (botanický název: Sideroxylon inerme) na jižním cípu afrického kontinentu, údajně v botě. V roce 1501 nalezl tento dopis Joao da Nova, velitel třetí východoindické výpravy při plavbě do Indie. Takto vznikl první poštovní úřad na území jižní Afriky (dnes Jihoafrické republiky).

Strom byl prohlášen národní památkou a je znám pod názvem “Old Post Office Tree“. Nachází se na půlcestě mezi Kapským Městem a Port Elizabeth, uvnitř muzeálního komplexu, který nese jméno velkého portugalského mořeplavce Bartolomea Diaze (ten jako první obeplul mys Dobré Naděje), na břehu oceánu, na místě zvaném Mossel Bay (Mosselská zátoka).

Do poštovní schránky pod stromem lze vhodit dopis nebo pohlednici. Známky jsou znehodnocovány ilustrovaným dením razítkem (viz. obrázek), připomínajícím toto historické místo.Autor: Jaroslav Tomandl
tomandl@centrum.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz