Nabídka našeho eshopu

Signoscope T3 od firmy SAFE

Signoscope na průsvitky známek T3 od firmy SAFE.

  • Cena: 4550 Kč

Old Post Office Tree

Docela běžná pohlednice z Jihoafrické republiky z roku 1976. Zaujalo mne však poštovní razítko “OLD POST OFFICE TREE / OU POSTKANTOORBOOM / 14.II.A76 MOSSELBAAI/BAY“ (pokusil jsem se o překlad, ale raději překládám jen po částech: OLD POST OFFICE = starý poštovní úřad, TREE = strom, tedy něco jako „strom-pošta“), a tak jsem začal pátrat. Zde je výsledek:

V roce 1500 Pedro de Ataide, velitel jedné z lodí flotily portugalského mořeplavce a objevitele Pedra Alvareze Cabrala, při zpáteční plavbě z východních moří zanechal důležitý dopis pod mohutným stromem (botanický název: Sideroxylon inerme) na jižním cípu afrického kontinentu, údajně v botě. V roce 1501 nalezl tento dopis Joao da Nova, velitel třetí východoindické výpravy při plavbě do Indie. Takto vznikl první poštovní úřad na území jižní Afriky (dnes Jihoafrické republiky).

Strom byl prohlášen národní památkou a je znám pod názvem “Old Post Office Tree“. Nachází se na půlcestě mezi Kapským Městem a Port Elizabeth, uvnitř muzeálního komplexu, který nese jméno velkého portugalského mořeplavce Bartolomea Diaze (ten jako první obeplul mys Dobré Naděje), na břehu oceánu, na místě zvaném Mossel Bay (Mosselská zátoka).

Do poštovní schránky pod stromem lze vhodit dopis nebo pohlednici. Známky jsou znehodnocovány ilustrovaným dením razítkem (viz. obrázek), připomínajícím toto historické místo.

Old Post Office Tree


Autor: Jaroslav Tomandl | 22. 9. 2007

Komentáře

GorWZxBtJDZ

Přidat komentářZobrazit komentáře


Nabídka našeho eshopu

Perfotronic od firmy SAFE

Přístroj pro přesné měření zoubkování na poštovních známkách

Dodání do 12 pracovních dnů

  • Cena: 7150 Kč
Katalog poštovních známek World Philately 2022 a Encyklopedie filatelie na flash disku

Katalog poštovních známek World Philately 2022 a Encyklopedie filatelie na flash disku

  • Cena: 999 Kč